Česká republika jako první z členských zemí NATO podepsala memorandum o porozumění v oblasti kybernetické bezpečnosti. Cílem dokumentu je zlepšit a posílit spolupráci mezi aliancí a Českem v boji proti kybernetickým hrozbám a útokům, které budou podle odborníků stále běžnější, sofistikovanější a škodlivější.

Memorandum podepsal za ČR ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil, alianci zastupoval náměstek generálního tajemníka NATO Sorin Ducaru. Informoval o tom mluvčí bezpečnostního úřadu Radek Holý.

Memorandum představuje důležitý nástroj pro NATO a jeho spojence k zajištění lepší ochrany našich sítí, uvedl při podpisu Ducaru. Zdůraznil, že vzájemná podpora se nemá omezovat pouze na výměnu informací, ale měla by zahrnovat i školení a cvičení odborníků v oboru kybernetické obrany.

Počítačové útoky jsou globální problém, obranu proti hackerům posilují státy i velké firmy. Hackeři působí celosvětově škody v řádu až stovek miliard dolarů ročně. Napadají bankovní databáze, kódy kreditních karet, ale zaměřují se také na duševní vlastnictví a data z průmyslu a byznysu. Mnohdy mají také politické cíle.

Politika Severoatlantické aliance na to reaguje akčním plánem, který byl schválen na loňském summitu ve Walesu. V Česku je garantem v této věci právě NBÚ, v jehož rámci působí Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB) se sídlem v Brně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist