Bývalý ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) se ve středu u soudu zastal svého někdejšího prvního náměstka Vladimíra Šišky, který čelí obžalobě v souvislosti se zakázkou na kontrolu sociálních dávek. Miliardovou zakázku měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Podle Drábka byl tento postup v pořádku, protože IBM představovala jediného možného dodavatele.

"Zásadní překážka otevřeného výběrového řízení byla ta, že jsem neznal jinou firmu, která by zakázku byla schopna splnit. Vypisovat soutěž, když předem vím, že je jen jeden soutěžitel, mi přišlo když ne nezákonné, tak neetické a nefunkční," vypověděl u pražského městského soudu Drábek v pozici svědka.

"Já bych takovou zakázku nevypsal, takže určitě bych k tomu nenabádal ani své podřízené," dodal Drábek, který kvůli Šiškovým trestním stíháním skončil ve funkci.

Obžaloba Šišku viní z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby a z pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, za což mu hrozí až 12 let vězení. Údajně si počínal v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Ministerstvem vyžádaný posudek advokátní kanceláře ho upozorňoval na to, že pro jednací řízení bez uveřejnění nejsou splněny podmínky.

Drábkova výpověď vyzněla i jako obhajoba jeho vlastní práce coby ministra. Opakovaně zdůraznil, že na úřad nastoupil v době ekonomické krize, kdy hlavním mottem vlády byly úspory. "Sociální systém byl v té době velmi nepřehledný, řada dávek se překrývala a nebyla zajištěna kontrola účelnosti jejich vyplácení," popsal.

Zakázka, která je předmětem obžaloby, se měla týkat kontroly posudků, jež vystavovali posudkoví lékaři lidem se zdravotním postižením. "Posudkových lékařů bylo zhruba 450 a jejich úroveň byla velmi nevyrovnaná i proto, že ohodnocení jejich práce bylo velmi nízké. Hledal jsem cestu, jak tento stav napravit. Zvýšil jsem jejich ohodnocení a chtěl jsem zlepšit kvalitu posudků kontrolním mechanismem," vysvětlil exministr.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

U Šišky, který měl na starosti koordinaci všech ministerských projektů přesahujících rámec jedné sekce, prý Drábek nezaregistroval, že by se ve vztahu k zakázce choval nestandardně. "Dříve byl náměstkem na ministerstvu informatiky, jeho znalosti pro mě byly výhodou," řekl.

S Šiškou už dříve úzce spolupracoval v Hospodářské komoře ČR, kde Drábek působil jako prezident a Šiška jako tajemník. Několik měsíců spolu také vedli firmu.

Drábek dodal, že projekt posílení kontroly výplaty sociálních dávek mohl v horizontu několika let přinést úspory v řádu miliard. "Když jsem zjistil, že podobný systém mají ve Velké Británii, tak mi srdce poskočilo radostí," řekl s tím, že od úředníků dostal informaci, že v Británii systém zpracovala právě IBM. "Historie ještě ukáže, že tento přístup byl nejenom inovativní, ale velmi progresivní," dodal.

Šiška, který se hájí tím, že pracoval poctivě a správně, dostal nepravomocně sedmiletý trest vězení za vydírání jednatelů firmy OKsystem a zneužití pravomoci při veřejné zakázce. Obviněn je také v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist