Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poletí o víkendu do Jordánska. V blízkovýchodní zemi, která čelí náporu běženců ze Sýrie, navštíví uprchlický tábor Zaatarí. Na jeho provoz a vybavení poskytlo Česko materiál i peníze. V Ammánu Sobotku přijme král Abdalláh II. a sejde se s ním i premiér Abdalláh Ansúr.

Sobotka řekl, že jeho návštěva bezprostředně souvisí se dvěma faktory - bojem proti Islámskému státu a uprchlickou krizí. Ministerského předsedu bude zajímat, jak teď Jordánsko hodnotí situaci na Blízkém východě a kde vidí možnosti lepší spolupráce v boji proti Islámskému státu.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Já jedu do Jordánska také proto, abych navštívil jeden z největších uprchlických táborů v regionu. Je to tábor Zaatarí," poznamenal premiér. Na místě se chce přesvědčit, jaké podmínky v táboře panují a jaký dopad měly prostředky, které poskytlo Česko.

Největší uprchlický tábor Zaatarí, který se rozprostírá na ploše 2000 hektarů, je nyní domovem pro asi 80 tisíc lidí. Zaatarí je v provozu čtvrtým rokem a z dočasné zastávky se už stalo regulérní město. Na území Jordánska, které má se Sýrií společnou hranici v délce téměř 380 kilometrů, je po Turecku a Libanonu třetí nejvyšší počet uprchlíků ze Sýrie. Jde zhruba o 630 tisíc lidí.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Cílem české diplomacie by podle Sobotky mělo být maximálně zlepšit situaci v Jordánsku, Libanonu a Turecku, aby syrští uprchlíci z těchto zemí nemuseli odcházet do Evropy a mohli se po ukončení války v Sýrii vrátit do svých domovů. O zvýšení české pomoci regionu by měla vláda jednat v příštích dvou týdnech. Sobotka chce, aby se o něm rozhodlo před prosincovou Evropskou radou.

Premiér bude v Jordánsku diskutovat mimo jiné s pracovníky Charity ČR a nevládních organizací o jejich projektech. Setká se také se zástupcem ministerstva vnitra, který má na starosti výběr uprchlíků vhodných k přesídlení do Česka. Čeká ho rovněž setkání se syrskými studenty, kteří budou studovat na českých vysokých školách.

V letech 2012 až 2014 poskytla Česká republika na humanitární pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku zhruba 30 milionů korun. Letos pak Česko poskytlo 45 milionů korun na rozvoj infrastruktury v Zaatarí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist