Šéfa olomoucké krajské kriminálky Radka Petrůje poslal soud do vazby. Policie ho viní z toho, že vynášel citlivé informace ze spisů závažných kauz. Jeho advokát Tomáš Vymazal ho nyní navštívil ve vazbě a v rozhovoru pro HN a Aktuálně.cz opakuje, že tři skutky, z nichž je Petrůj obviněn, policie nesmyslně popsala.
Byl jste už za klientem ve vazbě?
Ano, byl jsem tam v pondělí. Znovu jsme probírali ta obvinění a čím dál víc nad tím kroutíme hlavou. Obvinění ze tří skutků jsou slabá a nechápu, jak na základě toho postavili stíhání. A k tomu ještě ta vazba. Jsem z toho smutný, vnímám to jako velkou nespravedlnost.
Jak váš klient vazbu jako policista zvládá?
Dobře, ale zatím je tam tři dny. Ono to na člověka dopadne. Ale říkal, že s ním zacházejí slušně. Nejhorší je, že člověk nemá co dělat. Přijde zvenku z aktivního prostředí a najednou se nudí. Tak alespoň čte, už přečetl tři knížky.
Pustili už za ním manželku a jeho dvě děti?
Ještě ne. Návštěvy jsou povolené jednou za čtrnáct dní a klient musí napřed vyplnit žádanku. A pro návštěvy pak jsou vymezené pevně stanovené dny.
Můžete jen stručně shrnout, z čeho policisté Radka Petrůje viní?
Jde o tři skutky, které však jsou podle mého názoru v textu usnesení o zahájení trestního stíhání zmatečně popsané. První věcí je kauza, kde figuruje podnikatel z Olomoucka (Jaroslav Králík - pozn. red.). Můj klient měl na pokyn svého nadřízeného (plukovník Karel Kadlec, který je v kauze rovněž obviněn a sedí ve vazbě - pozn. red.) podnikatele začít stíhat. Jenže nic takového se nestalo. Tak ho policie viní alespoň z toho, že odložení stíhání měl zdržovat. Prokázalo se ale, že ten posun trval čtrnáct dní. Co je to za trestný čin? Neuvěřitelné.
A další skutky?
Policie mu také vyčítá, že referoval svému nadřízenému o kauze jezdeckého areálu, přestože mohl předpokládat, že nadřízený informace vynese ven civilistům. To je ale zvláštní konstrukce. Informovat nadřízeného je přece náplň jeho práce.
Co měl tedy váš klient dělat? Třeba říct nadřízenému, že mu nic neřekne, protože mu nevěří?
Nevím, zřejmě. Ale na přepisu nahrávky, kterou máme k dispozici, se nemluví o ničem, co by nasvědčovalo, že by můj klient mohl nabýt dojmu, že se informace dostanou dál. Že s tím nadřízený někam poběží. Na druhou stranu: neviděl jsem kompletní policejní materiály, třeba mají někde něco skrytého a zázračného.
A třetí věc nesouvisí s olomouckým podnikatelským prostředím. Klienta policie viní z toho, že údajně neoprávněně nahlížel do policejní databáze a lustroval, koho neměl (podle serveru Neovlivni.cz šlo o družku dnes už bývalého šéfa celorepublikové kriminálky Milana Pospíška - pozn. red.). Ovšem i kdybych připustil, že pochybil, tak je to na kázeňský postih a ne na stíhání. Klient pro to má navíc přesvědčivé vysvětlení.
Proč se tam tedy díval?
Splnil pokyn, požádal ho nadřízený.
A proč to jeho šéf chtěl? Kvůli možnému vydírání, aby měl informace?
Jak jsem tak pochopil, měla to být přátelská výpomoc, ne vydírání. Prostě služba pro známého. Lustrace se podle klienta dělají běžně, nepřemýšlel proč.
Vyřídili už státní zástupci vaši stížnost proti trestnímu stíhání?
Ještě ne. To bude trvat i tři týdny nebo měsíc.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist