Jiří Rozbořil (ČSSD), kterého policie obvinila z podplácení, se chystá zveřejnit některé informace o svém případu. Budou to okolnosti, jež nejsou součástí spisu, řekl v pondělí novinářům Rozbořil. Reagoval tak na výzvu ministra vnitra a místopředsedy ČSSD Milana Chovance, podle nějž by se Rozbořil měl dohodnout se státním zástupcem a zveřejnit informace o své kauze.

Mohl by tak podle ministra případně očistit své jméno, pokud se cítí nevinen.

"Vyjádřím se k tomu (obvinění z podplácení) asi na další tiskové konferenci, protože to, že mě ministr Chovanec vyzval, abych kontaktoval státního zástupce, z logických důvodů nelze a nelze tento proces uskutečnit," uvedl Rozbořil. Hejtman si přichystá informace, které s jeho případem souvisí a nejsou součástí spisu, takže nebudou mít potenciál ovlivnit vyšetřování případu. "Až to budu mít hotové, tak svolám tiskovou konferenci," řekl.

Rozbořil údajně nabízel úplatek za to, že se odloží vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu. Trestní řízení je v Česku neveřejné, veřejný bývá až soudní proces. Podle Chovance se obviněný "může ukrátit na procesních právech" a po dohodě se státním zástupcem informace už nyní poskytnout. O této možnosti by mělo diskutovat i vedení strany. Pokud se shodne, vyzve Rozbořila, aby takto postupoval. "Požádal jsem mého advokáta, aby mi prověřil informaci, zda lze tímto způsobem postupovat, a on mi to nedoporučil," řekl v pondělí Rozbořil.

Hejtman s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost, protože je to podle něj nedorozumění. Při tajném hlasování krajského vedení ČSSD o jeho setrvání ve funkci hejtmana jej v pátek podpořilo 21 z 29 přítomných členů.

Rezignovat odmítl i po páteční schůzce s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, který jeho rozhodnutí nepokládá za rozumné. Podle Sobotky měl hejtman rezignovat do doby, než se zjistí, zda spáchal, nebo nespáchal trestný čin. Olomoucká ČSSD však přišla o svého lídra pro krajské volby, podle stanov strany nemůže Rozbořil jako obviněný příští rok kandidovat.

V olomoucké korupční kauze byli vedle Rozbořila obviněni také náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminální policie Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, blízký přítel bývalého ministra vnitra Ivana Langra. Kauza se týká ovlivňování některých trestních kauz a úniků informací ze spisů, což negativně ovlivňovalo vyšetření případů.