Milan Chovanec (ČSSD) uvedl v dopise, ve kterém reagoval na ostrou kritiku ombudsmanky Anny Šabatové z minulého týdne, že podmínky v tuzemských zařízeních pro cizince byly vždy humánní. Podle ministra vnitra mají uprchlíci v zařízeních kvalitní zdravotní péči, přístup k oblečení a zajištěnou vhodnou stravu. Ministerstvo dopis zveřejnilo na svém webu.
Ombudsmanka dopis nebude zatím komentovat. V úterý bude o problému jednat s Chovancem. "Ombudsmanka dopis dostala, studuje ho, jsou v něm pozitivní momenty, ale zatím to komentovat nechce," řekla v pondělí její mluvčí Iva Hrazdílková. Veřejná ochránkyně hodlá nejprve o věci jednat přímo s Chovancem, pak se případně k dopisu vyjádří.
Šabatová zjistila nedostatky v detenčních zařízeních při kontrole, kterou tam provedla se svými kolegy. Podle ombudsmanky například děti žijí v zařízeních hůře než čeští vězni. Mimo jiné jim prý schází teplé oblečení či obuv. "Ošacení i obuv odpovídající ročnímu období jsou zajištěny," uvedl Chovanec v dopise pro ombudsmanku. Oděvy podle něj ministerstvo zajišťuje ve spolupráci s nevládními organizacemi či charitou.
Veřejná ochránkyně práv také popisovala, že jsou děti v zařízeních vystrašené z přítomnosti policie a bezpečnostní služby. "Policisté se standardně v mírném režimu nepohybují," reagoval Chovanec.
Počet policistů v zajišťovacích zařízeních by se podle něj měl navíc snižovat. Děti podle něj také mají zajištěnou lékařskou péči či vhodnou stravu.
Ministr také zdůraznil, že nelze přistupovat rozdílně k zajištěným uprchlíkům s dětmi či bez dětí. "Samotná přítomnost dítěte nemůže být důvodem, aby cizinec nebyl zajištěn," zmínil Chovanec. Podle něj také děti nemají status zadržených osob. "Přesto přijímáme a i nadále budeme přijímat vhodná opatření, která pro cizince s dětmi vytvoří komfortnější podmínky," uvedl v dopise Chovanec. Děti by podle něj třeba měly mít k dispozici hernu či hřiště na venkovním prostranství. Posílily se také počty pedagogů a sociálních pracovníků.
Ministr však v dopise uvedl, že je potřeba zlepšit i dostupnost tlumočnických služeb, které jsou potřeba například při lékařských prohlídkách. "Stávající systém je funkční, děláme nicméně vše pro to, abychom našli vhodné řešení pro jeho vylepšení," sdělil ministr.
Podmínky v zajišťovacích zařízeních kromě ombudsmanky dlouhodobě kritizují třeba nevládní organizace. Podle agentury Reuters Česko zachází s uprchlíky drsně. Ministerstvo vnitra však výtky dlouhodobě odmítá a tvrdí, že postupuje podle pravidel a zákonů.
V Česku jsou nyní tři zajišťovací zařízení, v Bělé pod Bezdězem, Vyšních Lhotách a Drahonicích. Objekty pro cizince mají kapacitu 1392 míst, k dnešku v nich bylo 521 běženců.
Premiér Sobotka: EU v rámci přerozdělování uprchlíků přesunula jen 19 lidí
Evropské unii se do minulého čtvrtka podařilo v rámci přerozdělování uprchlíků přesunout jen 19 migrantů z Itálie do Švédska. Na tiskové konferenci po jednání vlády v Ústeckém kraji to v pondělí uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Osmadvacítka by se podle něj měla soustředit na již schválené programy, uvedl na dotaz o možném přemisťování uprchlíků ze zemí na Blízkém východě.
List Financial Times v neděli uvedl, že unie připravuje plán, podle kterého by si členské státy mohly přerozdělit 200 tisíc běženců z táborů v zemích, jako jsou Turecko, Jordánsko či Libanon. Brusel by prý návrh mohl představit již příští rok v březnu jako součást reforem zaměřených na omezení přílivu běženců z Turecka a okolních zemí do Evropské unie.
"Já myslím, že Evropská unie by se teď měla soustředit na dva programy, které už schválila," uvedl premiér v narážce na přerozdělení celkem 160 tisíc uprchlíků, na němž se unijní země dohodly.
"Já jsem byl na jednání Evropské rady a tam bylo s velkou slávou oznámeno, že asi 18 nebo 19 uprchlíků bylo z Itálie relokováno do Švédska. A tak jsme se ptali, jestli se zrealizovalo cokoliv jiného, a zaznělo, že nic," uvedl Sobotka k jednání z minulého týdne.
Česko se dlouhodobě staví proti povinnému přerozdělování uprchlíků. I při plánech na další léta bude podle Sobotky ČR trvat na tom, aby byl zachován princip dobrovolnosti a jednotlivé země měly právo rozhodnout, koho přijmou.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist