Obvinění olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD z podplácení v souvislosti s evropskými dotacemi připomnělo vnitrostranické problémy, se kterými se tamní sociální demokraté potýkají už několik let. Několik bývalých straníků vede s partají soudní spor a jeden z jeho hlavních aktérů – exposlanec Pavel Němec – tvrdí, že vše odstartovaly právě pochybnosti o čerpání evropských dotací.

"Vše začalo v roce 2012, kdy jsem jako šéf mohelnické buňky odeslal dopis tehdejšímu hejtmanovi Martinu Tesaříkovi, aby nechal prověřit způsob přidělování dotací z evropských peněz," řekl Němec pro HN. K tomu ale nedošlo, místo toho se Němec nedostal na krajskou kandidátku a později byl ze strany vyloučen. "Okamžitě jsme si to spojili s tím dopisem," dodal Němec.

A připomněl, že protikorupční policie právě rozkrývá okolnosti IT zakázek ministerstva pro místní rozvoj či několika radnic pro firmu Tesco SW, za níž stojí bratr bývalého hejtmana Martina Tesaříka Josef.

Tesařík, který je dnes senátorem, je podle své asistentky v zahraničí a k Rozbořilově kauze se vyjádří příští týden.

Vnitrostranické spory ale Němcovým vyhazovem zdaleka neskončily. Mohelničtí sociální demokraté se nedostali ani na kandidátku do předčasných parlamentních voleb o rok později. Kvůli tomu se někteří z nich s ČSSD dodnes soudí, zastupuje je právě Němec. Členy strany už ovšem nejsou – nejdříve byla zrušena mohelnická buňka, poté byla pětice nejhlasitějších odpůrců úplně vyloučena ze strany.

V olomoucké korupční kauze byli obviněni z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplacení čtyři lidé. Hejtman Rozbořil je v olomoucké korupční kauze jako jediný z obviněných stíhaný na svobodě. Trojice dalších mužů skončila ve vazbě – šéf odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, blízký přítel Ivana Langera.

Podle serveru Neovlivní.cz Rozbořil s policistou Kadlecem řešil například podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích.

Kadlec s Kyselým se zase domlouvali, jak má policie postupovat při vyšetřování stavby olomouckého akvaparku.