Obvodní soud pro Prahu 1 odmítl návrh na potrestání dvou lidí v kauze údajné korupce kolem státního podniku Česká pošta, vyplývá z justiční databáze. Mluvčí soudu Lenka Cihlářová potvrdila, že v případu rozhodnutí padlo. Bližší informace zatím nemůže soud zveřejňovat. Usnesení není pravomocné a lze proti němu podat stížnost, dodala. Na posun v případu upozornil server Lidovky.cz.

Kauza kolem České pošty vypukla v srpnu. Týká se zejména podnikatele Lukáše Čadka a sociálního demokrata Kamila Choce, který údajně po Čadkovi chtěl třímilionový úplatek za urovnání sporu s poštou. Peníze prý měly jít do pokladny ČSSD a přímo ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), což strana i Chovanec odmítají.

Případem se nejprve zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Žalobci pak poslali případ k soudu ve zkráceném přípravném řízení a navrhli potrestání obou aktérů kauzy za nepřímé úplatkářství. Za tento čin hrozí až dva roky vězení tomu, kdo úplatek poskytne, nabídne nebo slíbí, a až tři roky vězení tomu, kdo úplatek žádá či přijme.

Podle údajů, které byly ve středu dopoledne zveřejněny ve veřejné justiční databázi, soud v pondělí návrh na potrestání odmítl. Ve středu rozhodnutí rozeslal žalobcům a podezřelým. Soud podle Cihlářové bude moct zveřejnit bližší informace, až se dozví, že bylo usnesení všem doručeno.

Spor se týká zakázky Čadkovy firmy pro Českou poštu. Podnikatel na pobočkách pošty původně prodával zboží jako šicí boxy nebo céčka a chtěl sortiment rozšířit. Z dalšího obchodu nakonec sešlo a podnikatel zkrachoval.

Státní zástupce Zdeněk Matula na konci září napsal, že dvojice je podezřelá v souvislosti s tvrzenou pohledávkou za 24 milionů korun. "Jedna z podezřelých fyzických osob požadovala poskytnutí úplatku tři miliony za to, že bude svým vlivem a prostřednictvím dalších osob působit na úřední osoby mající vliv na činnost České pošty, aby Česká pošta tuto pohledávku mimosoudně uhradila. Druhá z osob, jednající za podezřelou právnickou osobu, poskytnutí požadovaného úplatku přislíbila," uvedl Matula.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V případu padlo také několik trestních oznámení. Kvůli úplatkům už Čadek podal trestní oznámení ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci, další směřuje přímo na Českou poštu a její zaměstnance v čele s ředitelem Martinem Elkánem. Stejně se zachovala i Česká pošta a Chovanec, kteří kvůli kauze také trestní oznámení podali.

Související