Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), v jehož pracovně v úterý několik hodin zasahovali policisté kvůli údajné korupční kauze, ve středu nenastoupil do práce a zrušil program. Mluvčí kraje Kamila Navrátilová zatím neví, kde hejtman je. O případné rezignaci Rozbořila se zatím na hejtmanství nemluvilo.  

Policie v úterý zadržela několik lidí v Praze a Olomouci. Detektivové zasahovali například na krajském ředitelství olomoucké policie a v domě bývalého ministra vnitra Ivana Langera. Podle mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavla Hantáka zásah pokračuje i ve středu. Obviněn dosud nikdo nebyl, řekl ve středu státní zástupce Ivo Ištvan.

"Pan hejtman dnes v práci není a byl zrušen jeho program. O pohybu hejtmana zatím nemám informace. Uvidíme zítra," řekla Navrátillová, podle níž policisté v úterý zasahovali na hejtmanství dlouho do večera. "Nevím o tom, že by něco vynášeli," dodala. Ve středu policisté na hejtmanství už nejsou. "Policie zakázala probíhající události komentovat," dodala.

Hejtman podle Navrátilové zrušil svůj program do konce týdne. "Neznamená to ale, že nebude pracovat. Zrušeny byly pouze například plánované schůzky," podotkla. Rozbořil zatím s mluvčí nekomunikuje a jeho mobilní telefon je stále vypnutý. Hejtmana zastupuje jeho první náměstek Michael Fischer (ČSSD). O případné rezignaci Rozbořila se zatím na hejtmanství nemluvilo.

Domovní prohlídky se týkají Olomouce a Prahy, uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Podle něj byla část zadržených po podání vysvětlení propuštěna, jména však komentovat nechtěl. Zadrženy nadále zůstávají pouze osoby podezřelé z dokumentované trestné činnosti.

Obviněn zatím nebyl nikdo, podle týdeníku Respekt však padnou čtyři obvinění. Mezi nimi prý ale ani v blízké době nebude exministr Langer.

"Zatím žádné nové informace nemáme. Ještě celou noc budou prováděny úkony a teprve zítra ráno oznámíme ucelenou informaci, k čemu jsme došli," řekl k případu ve středu odpoledne Ištvan.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Na otázku, zda může už nyní potvrdit, že Ivan Langer obviněn nebude, nechtěl konkrétně odpovědět. Řekl jen: "Nikdo nemůže vědět, k čemu nás úkony, které stále probíhají, dovedou."

Langera podle ČT policisté vyslýchali několik hodin. Prověřují ho na základě odposlechů, v nichž o něm hovoří někteří olomoučtí policisté, uvedl internetový deník Neovlivni.cz s odkazem na povolení k prohlídce.

Langerův advokát Tomáš Sokol neřekl, čeho se případ týká. "Policie nám ani nesdělila žádné informace. Abych tak řekl: není na hřišti míč, takže není do čeho kopnout," uvedl pro Hospodářské noviny.

Jestli chce policie Langera obvinit, si Sokol netroufá odhadovat. Vyloučit se podle jeho slov ale nedá nic. Sokol předpokládá, že šlo o obyčejné podání vysvětlení. "Už jsem zažil i domovní prohlídky, které se odehrály u člověka, který nebyl pachatelem, ale poškozeným v trestní kauze," vysvětlil.

Langer sdělil Radiožurnálu, že policii podal vysvětlení a řekl vše, co chtěli vědět. Co u něj kriminalisté hledali, prý netuší a doteď nerozumí tomu, co se odehrálo. Případ dál nechtěl komentovat s odkazem na policejní vyšetřování.

Detektivové ÚOOZ ale v jedenáctistránkovém dokumentu podle serveru neuvedli žádný konkrétní trestný čin, z něhož někdejšího politika podezírají.

Podle médií policie rozkryla rozsáhlou klientelistickou síť, která propojovala několik institucí státní správy, policii i podnikatele. Případ může údajně souviset s realitními obchody či dotačními programy. Policie zatím bližší informace k zadrženým osobám ani jiné informace nesdělila.

Protimafiánský útvar se prý dlouhodobě o Langera zajímal kvůli finančním převodům spojeným s fotovoltaickou elektrárnou v jihočeském Ševětíně. Jeho samotné zadržení se ale údajně týká výlučně aktivit olomouckých bezpečnostních složek. "V příkazu k domovní prohlídce není o soláru ani Ševětíně ani slovo," dodal server Neovlivní.

Langer byl podle odposlechů v kontaktu zejména s některými policisty, a to současnými i těmi bývalými z elitních útvarů. "Odposlechnuté rozhovory olomouckých policistů podle ÚOOZ nicméně naznačují, že se Ivan Langer angažoval například ve výběru nového šéfa městské policie, kdy údajně sháněl 'vhodného' protikandidáta, nebo předával policejní informace směrem k olomouckému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi," uvedl web.

Respekt: Policie obviní policisty a podnikatele

Langerův olomoucký dům v úterý policisté prohledávali více než 13 hodin, zde zajistili i řadu dokumentů. Langera odtud odvezli dva policisté - kam byl převezen, však nechtěl nikdo komentovat. Mohl tedy strávit noc v cele předběžného zadržení. Situaci nekomentoval ani bývalý politik s tím, že se nemůže k ničemu vyjadřovat.

Podle informací Respektu padnou čtyři obvinění. Budou se týkat dvou olomouckých vysoce postavených policistů - náměstka krajského policejního šéfa Karla Kadlece a vedoucího olomouckého odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje. Dále také podnikatele Ivana Kyselého a Tomáše Uličného z olomouckého oddělení GIBS.

Všichni stíhaní jsou podezřelí, že se domlouvali na prosazení některých zakázek v kraji. Policisté měli celou dobu nabízet, že případné vyšetřování případů přikryjí.

Policejní prezident Tomáš Tuhý v úterý řekl, že zásah se týká i jednoho z krajských policejních ředitelství a celostátního útvaru spadajícího pod policejní prezidium.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist