Obětí domácího násilí se v Česku podle průzkumu společnosti SocioFactor stala každá šestá žena a každý dvaadvacátý muž. Za devět let se ze čtyř pětin na nynější dvě třetiny snížil počet případů fyzické formy domácího násilí. Nejčastěji domácí násilí trvalo více než tři roky. Vyplývá to z prvních výsledků dnes představeného průzkumu, který si zadala Asociace pracovníků intervenčních center v rámci kampaně Mlčení bolí.

Na 44 procent se v porovnání s minulými průzkumy zvýšil počet lidí, kteří mají nějakou zkušenost s domácím násilím, a to téměř polovina žen a téměř čtvrtina mužů. Daniel Topinka ze SocioFactoru podotkl, že toto zvýšení nemusí nutně znamenat nárůst domácího násilí, ale větší všímavost a citlivost lidí.

Nepřímou zkušenost s domácím násilím totiž uvádělo 27 procent lidí, kteří byli buď jeho svědky, nebo měli informaci z doslechu, zatímco přímou zkušenost uvádělo 13 procent respondentů z řad obětí či násilníků. Žádnou zkušenost nemělo 56 procent dotázaných.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Fyzické útoky byly podle výzkumu STEM z roku 2006 součástí přibližně 80 procent případů domácího násilí, podle aktuálního průzkumu se snížily na 65 procent případů.

Ve více než polovině zjištěných případů domácího násilí šlo o kombinaci více forem násilí, nejčastěji kombinaci fyzického a psychického násilí. V téměř čtvrtině případů docházelo pouze k fyzickému napadání, v další čtvrtině k výhradně psychologickému násilí.

Tři čtvrtiny lidí si myslí, že v případě zásahu zvenčí je třeba nejprve ochránit obět, čtvrtina by dala přednost stíhání násilníka. Průzkum rovněž ukázal, že u poloviny případů domácího násilí jsou přítomné děti. Řada dospělých obětí rovněž domácí násilí zažila u svých rodičů a řada žen se násilí ze strany partnera snaží řešit sama, uvedl Topinka.

Kampaň má pomoci odstranit mýty kolem domácího násilí. Podle Topinky byl už například opuštěn mýtus, že si oběť za domácí násilí může sama, nebo že je domácí násilí záležitostí sociálně slabších vrstev. Asociace chce také využít zkušností z praxe pro účinnější pomoc obětem ze strany úřadů, jimž bude sloužit závěrečná publikace.

Obětem pak má podle předsedkyně APIC Martiny Vojtíškové pomoci, aby se o problému nebály promluvit. "Kdo vyhledá pomoc, dostane možnost změnit svůj život," dodala Vojtíšková.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist