Víkendové střetnutí dvou rivalů Andreje Babiše a Miroslava Kalouska v pořadu Otázky Václava Moravce přineslo mnoho emocí a výroků z úst obou diskutujících. Server Demagog.cz ověřil jednotlivá tvrzení a došel k jednoduchému závěru – současný ministr financí lhal jedenáctkrát, ten minulý sedmkrát.

"Půjčujeme si peníze tak, že nám za to ještě platí. Já jsem na tom vydělal v letošním roce 240 milionů korun," uvedl například Andrej Babiš. Demagog.cz ovšem označil tento výrok za nepravdivý, a to s odvoláním na tiskovou zprávu ministerstva financí. V té se uvádí, že emise státních dluhopisů se záporným výnosem přinesly do rozpočtu pouze 89,2 milionu korun - tedy výrazně méně.

Miroslav Kalousek zase v jednom ze svých tvrzení uvedl, že byl prvním ministrem financí, který zavedl zdanění hazardu.

Je sice pravda, že v roce 2011 Kalousek předložil novelu zákona o loteriích, která určuje 20% odvody z rozdílu mezi přijatými sázkami a vyplacenými výhrami, nejednalo se však o první zdanění. Loterie podléhaly dani z příjmů právnických osob až do roku 1998, kdy byly této povinnosti zbaveny vládou Miloše Zemana.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vyostřená debata se stočila i k tématu uprchlíků. Ani zde se Andrej Babiš nevyhnul fabulacím. "Tady někdo lže o pozici vlády. My tady nechceme žádné uprchlíky. My je tady nebudeme mít, nemáme je a to, že nás přehlasovali a že tady někdo tvrdí, že jsme udělali málo, tak to ne."

Jenže tvrzení, že vláda v České republice uprchlíky nechce, je v rozporu s jejím červencovým rozhodnutím o dobrovolném přijetí 1500 migrantů.

V "Souboji titánů", jak Demagog.cz nedělní diskusi označil, řekl Babiš celkem dvanáctkrát pravdu a jedenáctkrát nepravdu. Kalousek podle serveru řekl pravdu pětkrát a nepravdu sedmkrát.

Související