Migrační krize podle prezidenta Miloše Zemana sjednocuje českou společnost. Kdo podle něj schvaluje příliv imigrantů v rozporu s dublinskými dohodami, schvaluje trestný čin. Český prezident patří k dlouhodobým odpůrcům přijímání uprchlíků z islámských zemí.
Zeman odmítá, že migrační krize rozděluje společnost. "Vůbec nerozděluje. Na jedné straně je takzvaná pražská kavárna, které já soukromě říkám pražské štěkny, a na druhé straně je 90, možná 95 procent české společnosti," řekl Zeman.
Migrační krize podle něj není něco, co českou společnost rozděluje, ale naopak spojuje. "I lidé, kteří mají na jiné záležitosti naprosto odlišné názory, se vcelku shodují, pokud jde o názory na ilegální, zdůrazňuji ilegální imigraci, protože vy víte, že podle dublinských dohod každý, kdo vstoupí na území bezpečného státu, má povinnost požádat o azyl, ale nemá si vybírat ten stát. Jinými slovy, ti, kdo schvalují příliv imigrantů v rozporu s dublinskými dohodami, schvalují trestný čin," poznamenal prezident.
Zeman se v úterý zúčastnil jednání Bezpečnostní rady státu (BRS), kde otázka migrace byla jedním z hlavních témat. Co členům bezpečnostní rady řekl, nechtěl přiblížit. "Protože ten názor znáte, tak ho mohu shrnout do jedné věty: Ten, kdo se příliš hrbí, se nakonec začne plazit," dodal Zeman.
Zeman na svém "turné" zopakoval, že uprchlíci nejsou vítáni. Tábor s běženci nenavštívil - čtěte ZDE
Na jednání byl přes dvě hodiny, BRS poté pokračovala v jednání. Před zahájením bezpečnostní rady na Zemana před úřadem vlády čekala asi stovka sympatizantů převážně z hnutí Úsvit - Národní koalice. Prezident se s nimi nesetkal, pouze jim pokynul.
Schůzi Bezpečnostní rady státu avizoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) původně na 30. září. Před poslanci v polovině září řekl, že bezpečnostní rada se bude mimo jiné zabývat otázkou nasazení armády, pokud nebudou kvůli migrační vlně stačit k ostraze česko-rakouských hranic policejní síly. Řekl také, že členové bezpečnostní rady se seznámí s rozbory tajných služeb.
Zeman přivítal vyslání 25 českých vojáků na ostrahu maďarských hranic. "Každý krok, ať už velký nebo malý, je pozitivní. Něco jiného je vyjadřovat verbální podporu, něco jiného je poskytnout skutečnou podporu, takže já si tohoto kroku vážím a nevylučuji, že se rozsah této podpory bude zvyšovat," řekl prezident.
Český prezident dlouhodobě odmítá povinné kvóty Evropské komise na přerozdělení uprchlíků. Je také zastáncem rozmístění české armády na hranicích, které by měli vojáci hlídat proti uprchlíkům.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist