Služební zákon nezná podle ministerstva zahraničí jinou možnost, než že velvyslanci po dosažení věku 70 let v úřadu skončí. Týká se to i velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi, kterou ale prezident Miloš Zeman nechce ani po dosažení věkového limitu odvolat.

Česká diplomacie podle mluvčí Michaely Lagronové o služby Filipi nadále stojí, i když v jiné roli. Zeman během návštěvy Valného shromáždění OSN v New Yorku českým novinářům řekl, že česká velvyslankyně v Sýrii odvádí skvělou práci a že ji nehodlá odvolat, i když podle služebního zákona by měli velvyslanci po dosažení 70 let skončit.

"Naštěstí velvyslance odvolává prezident, takže když já paní Filipi neodvolám, tak není boha, který by ji odvolal," uvedl prezident.

Ministerstvo zahraničí se podle Lagronové s výborným hodnocením působení české velvyslankyně ztotožňuje. Oceňuje mimo jiné její vynikající kontakty, znalost prostředí i jazyka.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Služební zákon ale podle české diplomacie nedává jinou možnost, než aby velvyslanci, kteří dosáhnou věkového limitu, skončili. I kdyby tak prezident českou velvyslankyni neodvolal, skončil by jí podle všeho posledního prosince letošního roku služební poměr.

Ministerstvo zahraničí by si přálo, aby Filipi v regionu v určité pozici dále působila. Podle některých úvah by se mohla stát českou zmocněnkyní pro Sýrii nebo pro celou oblast Blízkého východu.

Věkové omezení ve služebním zákoně, který naplno funguje od letoška, se nyní týká také české velvyslankyně na Slovensku Livie Klausové. Té bude v listopadu 72 let, také Filipi už bylo 70. Obě by ve funkci měly skončit na konci letošního roku.