Masarykova univerzita Brno (MU) vyhlásila stipendijní program pro podporu dobrovolnických činností studentů, kteří v zahraničí i České republice pomáhají uprchlíkům. Ve fondu jsou statisíce korun, řekl v úterý rektor univerzity Mikuláš Bek. Přispět do něj mohou i lidé mimo univerzitu.

Peníze podle rektora nebudou odměnou studentů za jejich dobrovolnickou práci, ale mohou sloužit například na jejich cestovné, ubytování nebo na potřebná školení. Studenti mohou o peníze žádat do 23. října.

Podle Zuzany Lenhartové z Pedagogické fakulty MU působí v současnosti v zahraničí kolem 300 českých dobrovolníků, mezi nimiž jsou desítky studentů. "Pomáhají na místech nejvíce zasažených uprchlickou krizí. Patří mezi ně Röszke v Maďarsku, Tovarnik v Chorvatsku a Bapske v Srbsku," vyjmenovala Lenhartová, která založila v brněnském kině Scala sbírku pro uprchlíky.

Lidé nosí pláštěnky, batohy, nové spodní prádlo, ponožky, spacáky, karimatky, šály, rukavice, čepice nebo obvazové materiály. Z této sbírky dobrovolníci čerpají věci, které pak převážejí do zmíněných míst.

A právě náklady spojené s přepravou nebo ubytováním má řešit nově vzniklý stipendijní program, ve kterém jsou peníze z rezervy rektora a část peněz se uvolní i ze stipendijních fondů fakult. Dát peníze ale může kdokoliv. "Veřejnost může přispět přes darovací portál," uvedl prorektor pro vnější vztahy Ivan Malý.

Kromě toho mohou studenti pomoct uprchlíkům na českém území poskytnutím rad z právní nebo sociální oblasti, případně je mohou učit jazyky nebo jim vytvářet aktivity pro volný čas. Od října začne skupina studentů z Právnické fakulty MU jednou týdně jezdit do uprchlického zařízení v Zastávce u Brna, kde bude příchozím poskytovat právní pomoc v oblasti azylového práva a seznámí je s jejich možnostmi a povinnostmi.

Pedagogická fakulta MU zase chystá kurz pro přípravu dobrovolníků na práci s uprchlíky, kde jim experti mimo jiné poskytnou informace, jak se pohybovat v oblastech, kam běženci přijíždějí. Centrum jazykového vzdělání MU nabízí učebnice češtiny, které jsou vhodné pro cizince, kteří neznají žádný světový jazyk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist