Ve stíhacím závodě se svými západními sousedy už Česko oslavilo dost úspěchů: velká města se od těch německých nebo rakouských příliš neliší a ani přejezd hranic už na většině míst nepůsobí jako vstupenka do jiného světa. V jedné věci ale mezi Prahou a Vídní či Berlínem stále panuje velký rozdíl: při pohledu na výplatní pásku.

Průměrné platy českých zaměstnanců nedosahují podle mezinárodních statistik ani třetiny těch německých a rakouských a německá minimální mzda je dvakrát vyšší než to, co chodí měsíčně na účet většině českých zaměstnanců. Tuzemští odboráři na tahle čísla upozorňují už několik let. Tak chudá země podle nich Česko není: HDP je na dvou třetinách toho německého, mnohem výš než úroveň platů. A to, že platy nerostou (a nedohánějí ty západní) ani dnes, kdy se českému hospodářství nadmíru daří a zdejším firmám a podnikům po hubených letech rostou zisky, už pokládají za skandál. České firmy se však brání, že takhle jednoduché počty to nejsou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.