Je to nelichotivý konec kariéry bývalého dlouholetého prezidenta tuzemské Hospodářské komory. Městský soud v Praze v úterý pravomocně potvrdil, že Petr Kužel je podvodník.

Vymyslel si totiž neexistující semináře pro podnikatele, za které od ministerstva zahraničí dostal půl milionu korun. Soud jej proto poslal podmíněně na rok do vězení a přikázal, že má ministerstvu uhradit způsobenou škodu.

A soudce Tomáš Stuchlík vystavil nelichotivou vizitku i ministerstvu zahraničí, v jehož čele stál tehdy Karel Schwarzenberg.

65 milionů? Co s tím máme dělat?

Ministerstvo si totiž v roce 2008 vylobbovalo ve sněmovně 65 milionů korun na podporu proexportní politiky. Jenže zjistilo, že vůbec neví, za co je utratit. A tak se jeho představitelé dohodli s Hospodářskou komorou, že fiktivně uspořádá semináře – jinak by totiž ministerstvo muselo peníze vracet do státního rozpočtu.

"Nebyl vůbec připraven plán, za co je vyčerpat, a došlo k naprostému chaosu. Fakturovalo se něco, co vůbec neproběhlo, od počátku to byl podvod," uvedl soudce Stuchlík. I když bylo viníků evidentně víc, Kužel v síti uvázl jako jediný. A to proto, že na smlouvách byly jeho podpisy.

Na ministerstvu i komoře se totiž ztratily takřka veškeré podklady. Zda za Kuželova panování pouze vládl v komoře nepořádek, nebo je někdo záměrně zničil, není jasné. Nejenže se nepodařilo zjistit, který útvar měl zmíněné semináře na starosti, ale v komoře chyběly i originály dokumentů. Včetně takzvaných košilek – tedy desek, na které se zaznamenávalo, kdo měl spis v ruce a rozhodoval.

Já neřídil, jen reprezentoval

Sám Kužel se hájil tím, že plnil v komoře víceméně jen reprezentativní funkci. "Prezident neřídí úřad. Já tam neřídil ani účtárnu, nic. Takže nechápu, když proti mně není jediný důkaz, jak mohu být vinen," uvedl s tím, že se rozhodnutím soudu cítí "velmi dotčen".

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Semináře, kvůli kterým skončil Kužel před soudem, se měly uskutečnit již v roce 2008, tedy nedlouho poté, co nastoupil do čela Hospodářské komory.

Jenže ministerstvo zahraničí, které si je objednalo a zaplatilo, následně nechalo uskutečněné semináře prověřit – a zjistilo, že se nikdy nekonaly. A podalo proto trestní oznámení.

Podezření následně potvrdila i policie. Prezenční listiny, které jako doklad komora zasílala ministerstvu, byly totiž falešné. Když policie oslovila lidi, kteří na nich byli podepsáni, zjistila, že to byly překopírované prezenční listiny z úplně jiných seminářů.

Prezenční listiny pro prezidenta

První nesrovnalosti se sice objevily již v roce 2010 během úřednické vlády, ale před soud doputovala obžaloba až loni v únoru. Podle některých svědků přitom v inkriminované době sháněl Kuželův přímý podřízený a mluvčí komory Petr Víšek prezenční listiny z nějakých seminářů s tím, že si je vyžádal přímo prezident komory.

Kužel se stal prezidentem Hospodářské komory v roce 2008. Mandát mohl obhájit loni na jaře, ale den před sněmem, který jej měl potvrdit - a také v den, kdy okolnosti uvedených seminářů vysvětloval před soudem - oznámil, že rezignuje z rodinných důvodů.

Kužel se vzápětí nechal zvolit do čela pražské regionální pobočky komory. Jenže letos na jaře z ní byl odvolán spolu s celým vedení. Průběh loňské volby vedení pražské komory provázely procedurální chyby, a byl tak v rozporu se stanovami.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist