Radmila Kleslová rezignovala na funkci místopředsedkyně hnutí ANO. Ve svém vyjádření pro média v úterý uvedla, že odstoupila kvůli dehonestující kampani, kterou proti ní rozpoutal bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Kleslová se vzdala funkce těsně před večerním jednáním předsednictva ANO o jejím údajném nátlaku na dozorčí radu ČEZ a působení v orgánech pražských městských firem.

"Už nemám zdravotně na to, abych mohla čelit této štvavé mediální kampani. Chci už mít klid," zdůvodnila svoje rozhodnutí pro deník Právo.

Podle předsedy ANO a ministra financí Andreje Babiše je její rezignace "novým standardem".

"Ráda bych svou rezignací zastavila kampaň vůči hnutí ANO," napsala Kleslová v prohlášení, které zveřejnily Parlamentní listy.

"Už ale nechci být hromosvodem pro mediální útoky novinářů vůči ANO. Už nemám sílu snášet každodenní tlak ze strany novinářů. Nelpím na funkcích, zdraví a dcera jsou pro mne přednější," dodala.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Pokud si vzpomeneme na různé jiné kauzy, Radmila Kleslová neporušila zákon, je to de facto její soukromá záležitost," uvedl Babiš. Zmínil případy místopředsedkyně ČSSD Lenky Tesky Arnoštové s údajně výhodným nákupem pozemku, výstup místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska vůči vyšetřovateli prý předraženého nákupu vojenských letadel CASA nebo obvinění hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (STAN) pro podezření z korupce.

"Když to porovnáme s těmito případy, tak paní Kleslová nevhodně komunikovala se členy dozorčí rady, ale nespáchala žádný přestupek," uvedl Babiš. Kleslová se podle něho rozhodla patrně na základě "mediální štvanice", která je podle něho "obrovská".

Někteří členové předsednictva ještě v pondělí nepovažovali odstoupení Kleslové za pravděpodobné. Dnes překvapení neskrýval například poslanec Martin Komárek. "Je to pro mě velice nečekané, ale řekl bych, že je to čestné a čisté řešení," napsal.

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek sdělil, že rezignaci Kleslové předsednictvo projedná. Výsledek debaty nechtěl předjímat. "Nebudu spekulovat," uvedl v SMS.

 Média během posledních týdnů informovala o smlouvě advokátní kanceláře Kleslové pro ČEZ, díky které si starostka Prahy 10 vydělala až 100 000 korun měsíčně. Upozornila také na to, že Kleslová je členkou představenstva společnosti Pražská teplárenská a předsedkyní dozorčí rady Pražské energetiky. Díky angažmá v pražských firmách si podle Lidových novin přijde až na miliony korun ročně.

Server Neovlivní.cz také zveřejnil nahrávku, na které Kleslová obviňuje Wagenknechta z toho, že společně s dalšími členy dozorčí rady ČEZ média upozornil na její smlouvu se společností. Právě tato nahrávka podle dřívějšího vyjádření Babiše vedla k tomu, že se rozhodl případ Kleslové řešit na předsednictvu.