Prezident Miloš Zeman chce kvůli sobotnímu vyvěšení trenýrek nad Pražským hradem dosáhnout odvolání ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta Petra Dongrese. Další personální změny budou patrně následovat, řekl v úterý novinářům v Ostravě Zeman.

Prezident nejprve oznámil, že byl Dongres odvolán, podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka tím ale chtěl pouze vyjádřit svou vůli. Dongres je v personální pravomoci vedení policie a prezident ho odvolat nemůže.

Policejní prezident Tomáš Tuhý se s Dongresem sejde ve čtvrtek, až se seznámí se závěry vyšetřování incidentu. Jestli přání Zemana vyslyší, policie neuvedla.

"Nechci se vyjadřovat ke třem blbečkům, kteří ani nevědí, že prezidentská standarta je státním symbolem a netýká se žádného konkrétního prezidenta, ale samozřejmě, že ochranka selhala. To znamená prvním důsledkem je odvolání dosavadního ředitele policejní ochrany," řekl k akci skupiny Ztohoven Zeman.

Mluvčí hradu Jiří Ovčáček řekl, že Dongrese musí odvolat Tuhý, považuje to ale za technickou záležitost. Podle Ovčáčka Zeman svým prohlášením vyjádřil svou jasnou vůli. "Nelze předpokládat, že by jeho vůli pan policejní prezident nerespektoval," řekl.

Premiér Bohuslav Sobotka v úterý vyjádřil obavy, že kvůli vyvěšení trenýrek nad Pražským hradem byla narušena elementární důvěra veřejnosti i prezidenta v lidi, kteří hlavu státu chrání. Rozhodnutí o případném odvolání Petra Dongrese je podle Sobotky na policii.

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková uvedla, že šéf ochranky je v personální pravomoci prvního náměstka policejního ředitele. Ten prý s vedením ochranky opakovaně "jednal o bezpečnostních opatřeních na Pražském hradě, dělbě kompetencí mezi jednotlivými bezpečnostními složkami". "V současné době prošetřuje z pokynu policejního prezidenta sobotní postup policistů dotčeného útvaru také Odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia ČR," poznamenala Macalíková. Výsledky jeho šetření a návrh případných opatření budou předloženy Tuhému, až se vrátí z pracovní cesty v Haagu, kde jedná o migraci. "Po seznámení se závěry plánuje policejní prezident na čtvrtek osobní setkání s ředitelem útvaru Petrem Dongresem," dodala Macalíková.

Dongres stanul v čele ochranky na podzim 2012, když po incidentu v Chrastavě na Liberecku, kde na Zemanova předchůdce Václava Klause vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole šestadvacetiletý muž, odstoupil tehdejší šéf ochranky Jiří Sklenka. Dongres ho tehdy nahradil z pozice vedoucího odboru ochrany hlavy státu.

K akci členů skupiny Ztohoven prezident poznamenal, že urazit ho může jen inteligent. "Podívejte se, to je stejná skupina, která kálela v Národní galerii. Takže její název Ztohoven se dá vyložit dvojím způsobem a ten druhý způsob založený na exkrementech je zřejmě přesnější," dodal prezident k umělecké skupině.

Překvapení nad tím, že větší postih za sobotní akci s vyvěšenými trenýrkami nad Pražským hradem hrozí členům tamní ochranky než aktérům, vyjádřil v úterý člen skupiny Ztohoven Petr Žílka. Hrad jako demokratická instituce a oblíbená památka by měl podle něj být přístupným místem.

"K otevřeným institucím patří i to, že občas někdo vleze na střechu a tam se vyjádří," řekl novinářům před začátkem Hackers Congressu Paralelní Polis 2015, který se v Praze odehraje 2. až 4. října. Trenýrky byly i upoutávkou na kongres.

Kvůli svým aktivitám se členové skupiny Ztohoven dostali do konfliktu se zákonem už dříve. Skupina vešla ve známost svými intervencemi do veřejného prostoru. Z nejznámějších je akce Mediální realita, při které se napojila do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem. Na výstavě v pražském centru DOX také zveřejnila telefonní čísla některých politiků.

V návaznosti na sobotní incident uvažuje kancelář prezidenta o instalaci bezpečnostních rámů na Pražském hradě. Důvodem tohoto opatření je podle prezidenta Zemana možná hrozba teroristického útoku. Úvahy ale urychlila sobotní akce aktivistické umělecké skupiny Ztohoven. Rámy by měly sloužit jako kontrola a projít by jimi museli všichni návštěvníci i turisté. "Důležité je, aby hrad, který přežil 1000 let, nedostal nějakým bombovým útokem takové trhliny, že je pak budeme dalších 1000 let opravovat," uvedl.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček dodal, že definitivní rozhodnutí ještě nepadlo. "Bezpečnostní opatření jsou předmětem diskuse už několik týdnů. Sobotní akce extremistů tuto diskusi urychlila," uvedl.

Na Zemana čekaly trenýrky i ve Frýdku-Místku

Červené trenýrky na Zemana čekaly i dnes ve Frýdku-Místku, kde je na bambusové tyči vztyčila pětice jeho odpůrců. Kromě toho pískali a prezidentovi ukazovali červenou kartu. Zeman na jejich počínání reagoval hned zpočátku setkání s občany na náměstí.

Řekl, že "zdraví blbečky", a že když mají trenýrky na tyči, chodí zřejmě "naostro", tedy bez spodního prádla. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že na setkání s prezidentem přišlo na náměstí 3000 lidí, což je podle něj "facka Pražské kavárně", jak lidé ze Zemanova okolí nazývají některé prezidentovy kritiky.

"Nelíbí se nám postoje našeho prezidenta, to jak nás uvazuje k Východu, k Rusku, k totalitním zemím," řekl Aleš Konečný, jeden z těch, kteří přišli na náměstí va Frýdku-Místku z trenýrkami na tyči.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist