Česko by mělo přijmout většinové stanovisko Evropské unie a přestat se bránit kvótám. "Je úplně jedno, že si myslíme, že naše řešení uprchlické krize je lepší, pokud víme, že o něm nikdy nepřesvědčíme většinu unie," řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán v rozhovoru pro DVTV.

Pelikán je jediným ministrem, který na hlasování vlády odmítl stanovisko ministra vnitra Milana Chovance, podle kterého by se Česko nemělo zavázat ke kvótám na přijetí běženců.

"Ve vládě sice zastávám menšinové stanovisko, ale většinový postoj v naší vládě je mimořádně menšinový v Evropské unii," tvrdí Pelikán. Podle něj stejný názor na odmítání kvót mají i ministři pro lidská práva Jiří Dienstbier a kultury Daniel Herman.

Pelikán podle svých slov ještě chápal odmítání kvót v době, kdy příchod lidí do Evropy nepředstavoval akutní problém. Později se ale situace podle něj změnila. "Stará Evropa dnes naléhavě potřebuje pomoc ostatních členských států," říká Pelikán s tím, že odmítání kvót se stává nebezpečným.

"Obávám se, že zažíváme možná nejkritičtější situaci v celé výstavbě Evropské unie. Je nezbytné zapomenout na protokolární zájmy a pomoci těm členům unie, protože bez Evropské unie nám bude zle," zdůraznil Pelikán.