Zaměstnanci veřejného sektoru jako učitelé, hasiči či úředníci dostanou od listopadu přidáno o tři procenta. Pracovníci spadající pod služební zákon si od nového roku přilepší o další dvě procenta. Zvýšení by se jim mělo promítnout do tarifů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dohodli se na tom v úterý odboráři s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Po jednání to oznámil předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Od ledna se zvýší také fond kulturních a sociálních potřeb, a to minimálně o půl procentního bodu na 1,5 procenta.

"Od 1. listopadu dojde k navýšení tarifních platů o tři procenta. Fond kulturních a sociálních potřeb bude navýšen minimálně o půl procentního bodu. Ještě je ve hře dalšího čtvrt procenta, které do fondu žádáme od ledna," uvedl Středula. Podle něj ministerstvo práce už dostalo pokyn k vypracování vyhlášky o platech se změnou tarifů, od ledna se pak suma na platy zvedne o tři procenta.

Podle mluvčího vlády Martina Ayrera se výdělek zvýší lidem, které platí státní rozpočet. Přidáno tak podle něj dostanou hasiči, policisté, vojáci, pracovníci v kultuře či zaměstnanci úřadů práce a finančních úřadů. Plat se zvedne i zdravotníkům, ale až od ledna. Jejich odměňování upravuje úhradová vyhláška, která platí od nového roku.

Zatím není jasné, o kolik si lékaři, sestry a další personál polepší. Zdravotnické a lékařské odbory požadují přidání o deset procent. S premiérem, ministrem financí a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) budou jednat ve čtvrtek. Podle Středuly nejsou ale ještě úplně vyřešeny ani požadavky ve školství.

Možnost zvýšení fondu na 1,75 procenta projedná ještě koaliční rada. Zda odbory s tímto požadavkem uspějí, by se měly dozvědět ve čtvrtek na mimořádném jednání tripartity o návrhu rozpočtu na příští rok. Svůj záměr dosáhnout tříprocentního růstu výdělků už od října či ještě vyššího přidání od listopadu v úterý odboráři neprosadili.

Plat ve veřejné sféře loni podle informačního systému ministerstva práce o průměrném výdělku pobíralo 610 000 lidí, pětina z nich pracovala manuálně. Průměrný příjem dosahoval 26 793 korun, medián pak 25 393 korun.

Zvýšení fondu o půl procenta představuje asi 670 milionů korun, čtvrt procenta pak polovinu této sumy. Z fondu se vyplácejí různé bonusy a příspěvky - na penzijní spoření, stravenky, rekreace či jazykové kurzy. "Čtvrt procenta není málo, přibližně to odpovídá měsíčnímu navýšení platů. Při celkovém zvýšení o 1,75 procenta se jedná o miliardu, kterou je možné využít na benefity," řekl Středula.

Koalice se už v dubnu dohodla na zvýšení sumy na platy a růstu o tři procenta v příštím roce. Odbory dohodu vládních stran kritizovaly. Vadilo jim, že s nimi politici o úpravě nejednali a na zvednutí výdělků se shodli při projednávání konvergenčního programu pro přijetí eura a schodku rozpočtu. Předáci odborů požadovali větší přidání. Poukazovali na to, že ekonomika roste a že i poslancům, ministrům a dalším činitelům se příští rok zvednou platy více než o tři procenta.

Do Prahy se ve středu chystá 1200 odborářů z celé republiky, aby tu mobilizovali své síly před začátkem vyjednávání o mzdách v soukromém sektoru. ČMKOS pracovníkům firem už dřív doporučila požadovat po zaměstnavatelích od ledna reálný růst výdělků mezd o tři až pět procent, nominálně tedy zhruba o 4,5 až 6,5 procenta. Mzdu loni pobíralo 2,86 milionu osob. V průměru dosahovala 27 046 korun, medián činil 22 399 korun.

Ministr Babiš v létě řekl, že pokud to rozpočet umožní, mohlo by se od listopadu přidat o tři procenta. Za poslední dva měsíce roku by to znamenalo 660 milionů navíc. Odborářům ale tři procenta od listopadu nestačí. Budou podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly vyjednávat o dřívějším zvýšení platů, nebo o jejich vyšším růstu.

Související