V koncepci české zahraniční politiky je příliš preferována ekonomická diplomacie na úkor boje za lidská práva. Shodli se na tom v pondělí předsedové opozičních ODS a TOP 09 Petr Fiala a Karel Schwarzenberg s vládními europoslanci Pavlem Teličkou (ANO) a Pavlem Svobodou (KDU-ČSL) na diskusním panelu pořádaném v rámci konference Forum 2000.

Oba opoziční politici rovněž uvedli, že exportní výsledky primárně nezávisí na tom, zda se představitelé země chovají vstřícně k nějakému režimu.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Myslím, že jsme opustili zásadu, že boj za lidská práva je prioritou diplomacie," uvedl bývalý ministr zahraničí Schwarzenberg na akci nazvané Role lidských práv v EU a česká zahraniční politika.

"Není pravda, že vlezdoprdelství pomáhá českému obchodu," dodal. Jako příklad uvedl strmý nárůst zahraničního obchodu s Čínou za jeho působení ve funkci ministra zahraničí, kdy si pokud jde o doržování lidských práv v Číně prý nebral servítky.

"Číňané vybírají podle kvality a podle toho, jak jsme schopni se přizpůsobit čínským požadavkům," uvedl Schwarzenberg.

Také podle Fialy u určitého typu režimu poklonkování nepomůže, protože obchodní zájmy se řídí jinými věcmi. "Při návštěvách je možné se chovat důstojně, vyhnout se excesům, jaké dělá prezident Miloš Zeman," uvedl Fiala s odkazem na nedávnou účast prezidenta na vojenské přehlídce v Číně.

Podle něj též v kritice Zemanovy cesty do Pekingu zapadla cesta ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Íránu. "V Íránu se každý rok popravuje nejvíce lidí na světě z politických důvodů," uvedl Fiala.

Na několik stovek popravených v Íránu od začátku roku upozornil v souvislosti se Zaorálkovou nedávnou cestou do Íránu i europoslanec Telička.

Šéfa české diplomacie se naopak zastal exministr Schwarzenberg, podle něhož si ministr zahraničí obecně moc partnery vybírat nemůže a je rozdíl mezi návštěvou ministra zahraničí a návštěvou hlavy státu. Podle Schwarzenberga tak bylo oprávněné vzhledem ke změnám, které se dějí (jaderná dohoda mezinárodních mocností s Íránem), do Teheránu zavítat.

Telička během diskuse oznámil, že ve čtvrtek odlétá do Ázerbájdžánu a je prý zvědav, s jakou bilancí schůzek dokončí týž den svou návštěvu prezident Zeman.

Telička se do bývalé sovětské republiky chystá z vlastní iniciativy a na programu má nejrůznější témata, včetně lidských práv. Konkrétní itinerář ale odmítl specifikovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist