Do řešení uprchlické krize se postupně zapojuje i církev. V červenci nabídla Česká biskupská konference vládě, že vyzve své farnosti a sbory k tomu, aby mezi sebe přijaly rodiny křesťanských migrantů. Biskupové se nyní domluvili, že spustí speciální web, na kterém požádají lidi o pomoc.

"Druhou věcí je, že byl pověřen ředitel Charity České republiky, aby skutečně s plnou zodpovědností jménem církve koordinoval pomoc jak lidem, kteří jsou nyní v zahraničí, tak i tady ve spolupráci s ministerstvem vnitra," řekl DVTV generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

V rozhovoru také srovnal množství současných běženců s počty těch, kteří byli přijati například během balkánské války. "Počty migrantů přijatých během balkánské války byly mnohem větší, takže z toho vyplývá, že minimálně materiální kapacita tu je. Otázkou zůstává kapacita mentální," míní Holub.

Podle něj výzva papeže Františka, aby každá evropská farnost přijala aspoň jednu uprchlickou rodinu bez ohledu na víru, určitým způsobem urychlila obrat v církvi. "Musíme postupovat krok za krokem. Je to stejné jako učit se žonglovat s pěti kuželkami - a my to neumíme ani se dvěma," srovnává Holub. "Když si najednou budeme hrát na to, že to umíme, tak nám těch pět spadne na hlavu."

Podle nového návrhu kvót by Česká republika měla přijmout 4300 uprchlíků. To však vláda odmítá. Jak se v posledních dnech vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka, konkrétní kroky vidí hlavně v ukončení konfliktů v Sýrii a Libyi. 

Kapacita pro uprchlíky v Česku je, vážný problém je spíš kapacita mentální, říká zástupce církve

Kapacita pro uprchlíky v Česku je, vážný problém je spíš kapacita mentální, říká zástupce církve

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist