Těžební firma OKD nemusí platit přes 2,4 miliardy korun za údajné zneužití zlepšovacího návrhu. Soud ve středu zamítl žalobu Otakara Černého, který tvrdil, že se jeho nápad používal při těžbě uhelných kalů a firma se tím neoprávněně obohacovala. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Černý původně chtěl po OKD přes miliardu, v květnu ale svůj návrh rozšířil o dalších více než 1,4 miliardy korun. Peníze požadoval za období mezi roky 2009 a 2013, kdy se prý firma na návrhu bezdůvodně obohatila. "Po provedeném řízení dospěl soud k závěru, že žalobě nelze vyhovět," uvedla předsedkyně soudního senátu Helena Nebesařová.

Podle soudu bylo podstatné, že Černý chtěl peníze za období od 25.1. 2009. "V řízení bylo prokázáno, že sporné technické řešení bylo aplikováno do roku 2007. Jednak to jednoznačně vypověděli svědci, spoluautoři zlepšovacího návrhu, a jednak to uvedl i sám žalobce," doplnila Nebesařová.

S verdiktem byl spokojen advokát Richard Dolák, který zastupoval OKD. Firma se žalobě u soudu bránila tím, že nároky Černého jsou neoprávněné, protože se zlepšovák od roku 2007 nepoužívá. Navíc je prý znám už z přelomu 80. a 90. let.

"Do roku 2007 bylo používáno technické řešení, které bylo velmi podobné tomu, co bylo uvedeno ve zlepšovacím návrhu. Nicméně nebylo totožné ani v té době," řekl Dolák.

Černý si ve středu verdikt soud nepřišel vyslechnout. Jeho advokát Zbyněk Hajn po jednání novinářům řekl, že je velmi pravděpodobné, že se proti rozsudku odvolají. Poradit se ještě musí se svým klientem.

Na těžbě uhelných kalů z nádrží OKD se podílí sací bagr vybavený těžebním zařízením, které narušuje sediment a kal na dně nádrže. Pomocí kalového čerpadla je narušený sediment dopravován na břeh nebo do dalších technologií. Firma z nádrží ročně vytěží kolem 300 tisíc tun uhelné hmoty, což je více než pět procent roční produkce.

Černouhelné doly OKD vlastní těžební společnost New World Resources (NWR). OKD má zhruba 11 tisíc zaměstnanců.

Hlavním akcionářem NWR je s 50,5% podílem společnost CERCL Mining, ve které drží polovinu podnikatel Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní i společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny a provozuje server IHNED.cz.