Z loňského pádu mostu ve Vilémově, kde zahynuli čtyři lidé, policie obvinila deset lidí. Za obecné ohrožení z nedbalosti jim hrozí tresty od tří do deseti let, řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Mezi obviněnými jsou představitelé stavebních firem, které se podílely na realizaci stavby, zástupci investora a lidé, kteří měli na starosti dohled nad dodržováním bezpečnosti práce v průběhu stavby.

"Vyšetřovatel tyto osoby viní z toho, že z nedbalosti způsobily obecné nebezpečí. Spáchaly takový čin tím, že porušily důležitou povinnost vyplývající z jejich zaměstnání, postavení nebo funkce a uloženou jim podle zákona, a způsobily takovým činem těžkou újmu na zdraví a smrt," uvedla mluvčí.

Téměř 90 let starý klenutý most přes říčku Hostačovku ve Vilémově procházel rekonstrukcí v rámci modernizace silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Kraj Vysočina zakázku za více než 200 milionů korun zadal konsorciu stavebních firem M - Silnice a Strabag. Most ve Vilémově opravovala jako subdodavatel společnost Bögl a Krýsl. Reakce firem i Kraje Vysočina zjišťujeme.

Most se zřítil loni 4. září. V jeho troskách zahynuli čtyři dělníci a další dva byli zraněni. Pod mostem pracovalo v době neštěstí šest dělníků, tři Češi a tři Slováci. Přežili dva muži ze Slovenska. Už bezprostředně po nehodě se objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry. Pilíř se pak neměl o co opřít a přestal plnit svou nosnou funkci.

Oblastní inspektorát práce v Českých Budějovicích oznámil letos v květnu, že kvůli porušení bezpečnosti práce zahájil správní řízení se stavebními firmami Strabag a Bögl a Krýsl a s koordinátorkou bezpečnosti práce Marií Hubkovou. Inspektoři je podezřívají, že se vzájemně neinformovali o aktuálních pracích a o možných bezpečnostních rizicích.

"Do současnosti jsme provedli dokazování věcnými důkazy. Vyslechli jsme kolem 20 svědků, při výslechu svědků ze Slovenska jsme si museli vyžádat mezinárodní pomoc. Naše dokazování je v podstatě dokončeno, teď dostanou účastníci řízení možnost navrhnout provedení svých důkazů," řekla už dříve ČTK Dagmar Plocková Mahrová z právního oddělení inspektorátu. Inspektorát pak rozhodne, zda budou navržené důkazy provedeny. Rozhodnutí by mohlo padnout zřejmě v říjnu. Zúčastněným firmám hrozí podle Plockové Mahrové pokuta do dvou milionů, koordinátorce bezpečnosti až 300 tisíc korun.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Ze závěrů policejního prověřování, z výslechů svědků i ze závěrů znaleckých posudků z oboru stavebnictví podle mluvčí vyplynulo, že stavební práce, při nichž se zřítil opravovaný most, nebyly řízeny v souladu s ověřenou projektovou dokumentací.

V průběhu prací nebylo zajištěno dodržování povinností k ochraně života, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti práce.

V nadcházejícím období bude podle Čírtkové probíhat standardní policejní vyšetřování celého případu, které potrvá několik měsíců. "Až do jeho ukončení nebudeme poskytovat žádné bližší informace k jeho průběhu ani k jednotlivým prováděným úkonům," uvedla mluvčí.