Z loňského pádu mostu ve Vilémově, kde zahynuli čtyři lidé, policie obvinila deset lidí. Za obecné ohrožení z nedbalosti jim hrozí tresty od tří do deseti let, řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Mezi obviněnými jsou představitelé stavebních firem, které se podílely na realizaci stavby, zástupci investora a lidé, kteří měli na starosti dohled nad dodržováním bezpečnosti práce v průběhu stavby.
"Vyšetřovatel tyto osoby viní z toho, že z nedbalosti způsobily obecné nebezpečí. Spáchaly takový čin tím, že porušily důležitou povinnost vyplývající z jejich zaměstnání, postavení nebo funkce a uloženou jim podle zákona, a způsobily takovým činem těžkou újmu na zdraví a smrt," uvedla mluvčí.
Téměř 90 let starý klenutý most přes říčku Hostačovku ve Vilémově procházel rekonstrukcí v rámci modernizace silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Kraj Vysočina zakázku za více než 200 milionů korun zadal konsorciu stavebních firem M - Silnice a Strabag. Most ve Vilémově opravovala jako subdodavatel společnost Bögl a Krýsl. Reakce firem i Kraje Vysočina zjišťujeme.
Most se zřítil loni 4. září. V jeho troskách zahynuli čtyři dělníci a další dva byli zraněni. Pod mostem pracovalo v době neštěstí šest dělníků, tři Češi a tři Slováci. Přežili dva muži ze Slovenska. Už bezprostředně po nehodě se objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry. Pilíř se pak neměl o co opřít a přestal plnit svou nosnou funkci.
Oblastní inspektorát práce v Českých Budějovicích oznámil letos v květnu, že kvůli porušení bezpečnosti práce zahájil správní řízení se stavebními firmami Strabag a Bögl a Krýsl a s koordinátorkou bezpečnosti práce Marií Hubkovou. Inspektoři je podezřívají, že se vzájemně neinformovali o aktuálních pracích a o možných bezpečnostních rizicích.
"Do současnosti jsme provedli dokazování věcnými důkazy. Vyslechli jsme kolem 20 svědků, při výslechu svědků ze Slovenska jsme si museli vyžádat mezinárodní pomoc. Naše dokazování je v podstatě dokončeno, teď dostanou účastníci řízení možnost navrhnout provedení svých důkazů," řekla už dříve ČTK Dagmar Plocková Mahrová z právního oddělení inspektorátu. Inspektorát pak rozhodne, zda budou navržené důkazy provedeny. Rozhodnutí by mohlo padnout zřejmě v říjnu. Zúčastněným firmám hrozí podle Plockové Mahrové pokuta do dvou milionů, koordinátorce bezpečnosti až 300 tisíc korun.
Ze závěrů policejního prověřování, z výslechů svědků i ze závěrů znaleckých posudků z oboru stavebnictví podle mluvčí vyplynulo, že stavební práce, při nichž se zřítil opravovaný most, nebyly řízeny v souladu s ověřenou projektovou dokumentací.
V průběhu prací nebylo zajištěno dodržování povinností k ochraně života, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti práce.
V nadcházejícím období bude podle Čírtkové probíhat standardní policejní vyšetřování celého případu, které potrvá několik měsíců. "Až do jeho ukončení nebudeme poskytovat žádné bližší informace k jeho průběhu ani k jednotlivým prováděným úkonům," uvedla mluvčí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist