V areálu Poličských strojíren ve středu ráno explodovalo 320 tun střelného prachu v hale o rozměrech přibližně 100 krát 50 metrů. Střecha haly při explozi odletěla více než 50 metrů do lesa. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé. Škoda je odhadem 25 milionů korun.

Sdělily to mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková a mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová. Poličské strojírny mimo jiné likvidují starou munici.

Výbuch nyní vyšetřuje policie, povolala i pyrotechnika a spolupracuje s hasiči. Zároveň zahájila úkony trestního řízení pro ublížení na zdraví z nedbalosti, řekla policejní mluvčí Hana Kaizarová.

Podle výrobní ředitelky Heleny Pazderové byla nehoda od začátku pod kontrolou a okolí továrny neohrozila. Generální ředitel Jaroslav Trávníček uvedl, že explodoval bezdýmný střelný prach. Jeho úkolem je vyvolat zahořením tlak v hlavni a vymést střelu ven. Nemá tak silné účinky jako střelný prach, řekl.

"Není prioritně určený k tomu, aby bouchal. Černý prach je prostředek, který může i explodovat a bouchnout, je to podstatně brizantnější trhavina než bezdýmný prach," řekl Trávníček. "Sklad na munici a výbušniny je zcela zničený. Čekáme, až policie skončí vyšetřování, abychom mohli začít odklízet. Může to trvat den i týden. Zřejmě se při manipulaci poškodil obalový materiál. Rozhodně se nejedná o zanedbání pracovních povinností," dodal Trávníček.

Požár byl ohlášen kolem 7.30, na místo vyjelo osm profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek. "Ihned po příjezdu hasiči nasadili potřebné proudy vody k likvidaci požáru haly po explozi. Požár se velmi rychle šířil i na nedaleký les. Hasiči postupně dohasili všechna ohniska v lese a soustředili se zejména na požár v hale," uvedla Horáková.

Mladší muž utrpěl lehké popáleniny na rukou a ošetřil ho lékař na chirurgické ambulanci v Poličce, hospitalizaci nepotřeboval, uvedla zdravotní sestra. Starší muž, zhruba ve věku 65 let, má rovněž lehké popáleniny, do pěti procent povrchu těla, řekla mluvčí záchranné služby Helena Škuligová. "Šlo o popáleniny drobnějšího rázu na noze a části obličeje. Hospitalizovali jsme jej, jak dlouhou dobu tu bude, nevím," dodal Adrián Nemšovský z litomyšlské nemocnice.

Areál obklopený lesy leží asi dva kilometry od Poličky v části Bořiny. Černý kouř z požáru byl vidět až ve městě, řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů.

"Byl jsem osobně na místě. Vybuchl nejzazší sklad v lesích. Podle všeho dva pracovníci prováděli běžnou údržbu, vzňal se jim manipulační vozík a od něj chytl sklad, kde byl uskladněn výbušný prach," uvedl Martinů. Podle něj je budova zcela zničená, ale díky tomu, že byla obklopena betonovou zdí a zemním valem, nebylo okolí explozí příliš zasaženo. V Bořinách žije jen zhruba 80 obyvatel, které výbuch neohrozil.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Poličské strojírny byly založeny pod názvem První vojenská muniční továrna roku 1920. Původně se výroba orientovala především na produkci ručních granátů a dělostřeleckého střeliva. V roce 1958 se továrna stala pobočným závodem Adamovských strojíren Adamov a rozvinula se i strojírenská výroba, dnes produkuje pneumatické systémy a prvky a technologie pro měření a čerpání tekutin. V květnu 1992 se Poličské strojírny přeměnily na akciovou společnost, v současnosti je jediným akcionářem společnost STV Invest.

V roce 2007 v Poličských strojírnách vybuchl při likvidaci armádní munice granát. Exploze vážně zranila jednu ženu, další dva pracovníci utrpěli lehčí zranění.

Policie letos v létě muniční sklady kontrolovala. Podle dřívějšího vyjádření ředitele Poličských strojíren Jaroslava Trávníčka se jednalo o běžnou kontrolu vyvolanou výbuchem muničních skladů ve Vrběticích. Závěry státní kontroly zatím nejsou známé, řekl Trávníček.