Sněmovní opoziční strana Úsvit - Národní zájmy se domluvila na spolupráci s iniciativou Blok proti islámu. S podporou bloku půjde Úsvit do krajských, senátních a sněmovních voleb. V úterý to řekli předseda Úsvitu Miroslav Lidinský a představitel bloku Martin Konvička, který má být takzvaným superlídrem formace.

"Úsvit - Národní zájmy je pro nás dlouhodobě přirozeným partnerem, máme spoustu společných programových východisek," řekl Konvička a připomněl, že právě Úsvit v minulosti přijal návrhy zákonů bloku i jeho podněty.

"Dlouhodobě se nejde před islamizací bránit jenom demonstracemi nebo mediálními výstupy, dlouhodobě je třeba pracovat ve sněmovně a donutit vládu, aby konala, případně přijmout zodpovědnost a vlády se ujmout," podotkl Konvička.

Cílem spojenectví má být podle Lidinského úspěch ve volbách. "Chceme zajistit bezpečnost České republiky, chceme ochranu českých státních hranic, chceme ochránit naši zemi před nelegální imigrací a radikálním islámem," řekl předseda Úsvitu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společný program by měl být podle informací z tiskové konference představen v prosinci. Úsvit ale zdůrazňuje, že nerezignuje na svůj původní program pro sněmovní volby, kdy kladl důraz například na prosazení prvků přímé demokracie a odvolatelnosti politiků. V budoucích volbách chtějí Úsvit a Blok proti islámu stavět společné kandidátky.

Strana Úsvit - Národní zájmy navazuje na hnutí Úsvit, které po vnitřních sporech opustil jeho zakladatel Tomio Okamura. Okamura společně s dalším bývalým členem Úsvitu Radimem Fialou založil vlastní hnutí Svoboda a přímá demokracie. Úsvit ve sněmovně zastupuje devět poslanců.

Na úterní tiskovou konferenci Úsvitu a bloku přišel taky sociolog a publicista Petr Hampl, který již dřív ohlásil kandidaturu na předsedu Strany svobodných občanů. Nyní je řadovým členem Svobodných a působí i v Bloku proti islámu. Podle nynějšího předsedy Svobodných Petra Macha by měl Hampl z této strany odejít.

"Pan Hampl je v trochu schizofrenní pozici, jestliže chce kandidovat na předsedu Svobodných, ale zároveň připravuje program pro konkurenční uskupení," sdělil Mach v tiskové zprávě. Svobodní také uvedli, že vyjednávání s Blokem proti islámu a s Úsvitem se v žádném kraji nekonala, nekonají a ani se neplánují. O případných koalicích navíc nerozhoduje jeden člen, ale republikový výbor.