Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš požádal místopředsedkyni strany Radmilu Kleslovou, aby okamžitě ukončila smlouvu na poradenské a právní služby pro energetickou společnost ČEZ. Babiš to řekl v České televizi. Kleslová řekla, že zhruba patnáctiletou spolupráci, která podle informací serveru Neovlivní.cz zajišťovala političce odměnu 100 tisíc korun měsíčně, ukončí k závěru roku.

"Ta smlouva by měla být ukončena okamžitě, není to dobře," řekl však Babiš v televizi. Kleslovou o ukončení kontraktu požádal. Pokud by odmítla, skončí smlouva ke konci roku, dodal.

Babiš uvedl, že i když stát vlastní zhruba 70 procent akcií ČEZ, jako ministr financí nemůže firmu úkolovat. ČEZ má dozorčí radu a má akcie na burze, upozornil šéf ANO.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kleslová v ČT řekla, že smlouvu ukončí až na sklonku roku. "Vůbec nechápu rozruch kolem mojí smlouvy. Všichni o ní 15 let vědí. Osobně nepovažuji za žádný střet zájmů, pokud politik je odborník a pracuje ve svém oboru," uvedla.

O ukončení kontraktu ke konci roku Kleslová sama požádala s ohledem na své působení v politice, řekl minulý týden předseda dozorčí rady společnosti ČEZ Václav Pačes.

Kleslová podle Pačesa s energetickou firmou spolupracovala od roku 2000, tedy rovněž za předchozích vedení. Smlouva byla každoročně obnovována, vždy na dobu jednoho roku. Na spolupráci političky se státní firmou upozornil člen dozorčí rady a bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. Opoziční ODS Kleslovou kritizovala za "kolosální střet zájmů".