Českému zbrojnímu průmyslu se v minulém roce dařilo, oproti předchozímu vývoz stoupl o více než 40 procent. Firmy vyvezly zbraně dohromady za 11,5 miliardy korun. "A letos to bude ještě lepší," říká v DVTV prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek, podle kterého si české firmy vybudovaly v tomto odvětví dobré renomé i díky dlouhodobému působení na zahraničních trzích.

České zbrojařské firmy dodávají i na Blízký východ, loni jim sem výrazně stoupl vývoz. Zásobování zbraněmi v blízkovýchodních konfliktech šéf zbrojařské asociace obhajuje. Česká vláda prý většinou nedodá povolení k exportu do nepřehledných bojů - pokud ale uzná, že je potřeba pomoct, české firmy tam dodávat můžou. A to je podle Hynka případ Kurdů.

"Když se nepostavíte na stranu toho menšího zla, tak k vám to velké zlo může jednou dojít," obhajuje svou myšlenku s tím, že je potřeba podpořit každého v boji proti Islámskému státu.

Jako prioritu označuje Hynek evropskou bezpečnost. Součástí jejího udržení je podle něj i dodávání zbraní do Iráku či Afghánistánu, odkud mnoho lidí odchází. "Generovalo by se mnohem více uprchlíků, kdybychom se nesnažili tu situaci stabilizovat," vysvětluje. Stejně tak pokud by podle něj čeští zbrojaři nedodali zbraně Kurdům, "Islámský stát by je smazal z povrchu země".

Zbrojař: Uprchlíků by bylo víc, kdybychom zbraně nedodávali

Zbrojař: Uprchlíků by bylo víc, kdybychom zbraně nedodávali

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist