Soud v pondělí udělil roční podmíněný trest sedmatřicetiletému členovi KSČM z Ostravy-Vítkovic Michalu Kesudisovi za schvalování loňského sebevražedného útoku na české vojáky v Afghánistánu. Komentář, ve kterém útok chválil a vyjadřoval se vulgárně o mrtvých vojácích, zveřejnil na sociální síti. Hrozilo mu až tříleté vězení. Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 6 je pravomocný, obžalovaný trest přijal a vzdal se práva na odvolání, stejně jako žalobce.

Soudkyně uznala Kesudise vinným ze schvalování trestného činu a projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv člověka. "Vychvaloval pachatele, toho vraha, pozitivně se postavil na jeho stranu, což je zcela nepochybné. Postupoval prostřednictvím Facebooku, tedy veřejně," řekla soudkyně Kateřina Kohoutková.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Odsouzený napsal text loni počátkem července na svůj profil na sociální síti a zkopíroval také na profil armády - pro autenticitu necháváme v plném znění: "Tak jsem někde četl, že se osamocenému afghánskému vlastíkovi na jízdním kole podařilo odvařit čtyři naše žoldáky. Přijel k nim a jen, co ho spatřili, šli srát, totálně na odpis. To, co se jim stalo, si po čertech zasloužili. Jsem vděčný, že nás těch šmejdů zbavili. Čeští žoldáci patří s těmi americkými k těm nejzkurvenějším," napsal.

Kesudis dříve uznal, že své vyjádření přehnal. Byl prý jízlivý, za obsahem si ale stojí. Podle soudního znalce bylo jeho vyjádření společensky nepřijatelné. Kesudis řekl, že chtěl vyjádřit nesouhlas s prací vojáků v Afghánistánu, kterou považuje za okupační.

Státní zástupce navrhoval rovněž podmíněný trest. Kesudisův obhájce obžalobu zpochybňoval a navrhoval soudu, aby jeho klienta osvobodil. "Obžaloba je hrubě a účelově zkreslená," řekl právník. Kesudis podle advokáta využil práva na svobodu slova v souvislosti s postupem státu a armády. Vojáci na zahraničních misích podle Kesudise nejsou hrdinové, ale "účastní se za peníze vojenských intervencí".

Obžalovaný v textu na internetu byl sice podle právníka neuctivý vůči mrtvým, vyjádření ale prý mělo "racionálni základ" a vycházelo z nesouhlasu s politikou. "To, že se vyjadřuje vulgárně a neuctivě, neznamená, že nemá právo na svobodu projevu. Česká mise není legitimní z řady důvodů," dodal obhájce.

Na skupinu elitních českých vojáků zaútočil výbušninou sebevrah 7. července, když byli na pravidelném výjezdu mezi civilisty. K vraždě se přihlásilo hnutí Tálibán. Útok nepřežili čtyři výsadkáři, pátý zemřel na následky zranění později po převozu do vlasti.

Kesudis se v době výroku, který je již ze sociální sítě smazaný, živil jako operátor, nyní je nezaměstnaný. Členství v KSČM má kvůli kauze pozastavené. Po zveřejnění komentáře se jím začala zabývat policie a státní zástupce nakonec podal k soudu obžalobu.