Hlavní město Praha chce zavést hromadné zasílání varovných SMS, které by bylo možné v případě nehod nebo neštěstí doručovat obyvatelům postižených městských částí.

V současnosti mohou varovné SMS dostat pouze obyvatelé, kteří se k přijímání varovných zpráv přihlásí. V praxi tak tato elektronická varování dostane jen minimum lidí. Na sobotním setkání s novináři v rámci Dne integrovaného záchranného systému to řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Informování lidí, kteří se předem přihlásí, má mizivý dopad, uvedl starosta sedmé městské části Jan Čižinský (KDU-ČSL). Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízí lidem podobnou službu v případě, že se něco závažného stane s vodou.

Když pitnou vodu v Dejvicích a Bubenči na konci května kontaminovala splašková voda, varování dostaly jen desítky lidí, dodal starosta.

Zasílání takovýchto SMS podle Čižinského pokladnu města a radnic, které na projektu spolupracují, příliš nezatíží. Cena zprávy představuje halířové položky. Při konkrétním případu tak může jít o desítky tisíc korun, které magistrát rád věnuje na to, aby obyvatelé byli bezprostředně informováni, že nemají otevírat okno nebo pít vodu z vodovodu, dodal.

Možností hromadného zasílání varovných SMS se bude v nejbližší době zabývat i sněmovní výbor pro obranu, uvedl jeho místopředseda Bohuslav Chalupa. Problematiku by měl řešit už přímo s poskytovateli komunikačních služeb.

Kromě varovného systému SMS existují pro upozornění obyvatel na různá nebezpečí i jiné systémy, které fungují plošně. Známá je například síť sirén, z nichž řada umí vysílat nejen známý akustický signál, ale i mluvené slovo.