Síť zařízení pro děti v nouzi Klokánek má znovu naději na záchranu. Česká správa sociálního zabezpečení jí ve středu povolila splátkový kalendář, což znamená, že dosáhne na 19milionovou dotaci. Klokánek totiž správě dluží na odvodech 20,7 milionu korun a jako dlužník by neměl šanci na dotaci od krajů dosáhnout.

"Od Pražské správy sociálního zabezpečení máme v ruce už i bezdlužnost. To je dobrá zpráva," řekl HN Jan Vaněk, nový předseda Fondu ohrožených dětí, jenž Klokánky provozuje.

Do pátku plánují rozeslat potvrzení o bezdlužnosti krajům, aby jim mohly začít vyplácet zadržované dotace. Potvrzení o bezdlužnosti už mají od zdravotních pojišťoven, správy sociálního zabezpečení a do pátku ho hodlají získat i od Finančního úřadu, kde mají také dluh.

"U Finančního úřadu o splátkový kalendář požádat nejde. Dluh musíme zaplatit celý. Do pátku to zvládneme, musíme," říká Vaněk.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Devatenáctimilionová dotace od krajů fondu náleží běžně, letos ji nedostal proto, že měl dluhy a pro její vyplacení je nutná bezdlužnost. Tu je fond schopen předložit až nyní.

Minulý týden ve čtvrtek vláda zamítla mimořádnou dotaci 20 milionů korun, o kterou fond žádal. Zdůvodnila to tak, že by udělení mimořádné dotace nebylo spravedlivé vůči ostatním neziskovým organizacím. To také v minulosti několikrát zopakovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

"Není to jenom můj názor. Pro to, aby fond dostal dotaci, bylo jenom sedm členů vlády," řekla.

Fond celkově dluží 120 milionů korun, 80 milionů z toho jsou dlouhodobé závazky, jako například hypotéky na budovy, které využívá. "Když vláda nenašla odvahu nám pomoct, snažíme se tu situaci zvládnout sami. Děláme všechno pro to, abychom se mohli dál starat o děti," uzavírá Vaněk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist