Vláda dnes projednala možné zapojení až 2600 vojáků při ochraně hranic před uprchlíky. V případě potřeby by policii na hranicích mohlo podle okolností posílit 900, 1500 nebo 2600 vojáků, řekl po jednání vlády ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Kvůli migrační vlně ve čtvrtek také vláda navýšila rozpočet ministerstva vnitra o 140 milionů korun. Podle dřívějších informací by peníze měly jít na navýšení počtu policistů.

Stropnický vládu informoval o možnostech armády při ostraze hranic. "Pokud by tato situace nastala a vláda rozhodla o nutnosti posílení policie při této činnosti, je armáda připravena k nasazení živé síly i technických průzkumných a pozorovacích prostředků," uvedl ministr. Bez zásadního dopadu na plnění běžných armádních úkolů je podle něj armáda schopna vyčlenit až 1500 vojáků. "V případě dalších požadavků policie je armáda schopna poskytnout maximálně do 2600 vojáků, což by ovšem znamenalo výrazný dopad na plánovaný výcvik a plnění některých mezinárodních závazků," dodal Stropnický.

Armáda počítá s tím, že by k ostraze hranic mohla využít i průzkumný a pozorovací komplet SNĚŽKA, lehký pozorovací systém LOS, vozidla IVECO s průzkumnými prostředky nebo soupravy dělostřeleckého pozorovatele a přístroje nočního vidění KLÁRA, uvedlo tiskové oddělení ministerstva.

Armáda podle médií zvažuje, že na hranicích nasadí i záložáky. Podle generálního štábu ale v současné době armáda členy aktivních záloh kvůli migrační vlně nesvolává.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes vládu požádal o navýšení rozpočtu svého úřadu o 140 milionů korun, ministři mu mimořádnou dotaci odsouhlasili. "Finance budou použity na posílení personální kapacity policie, ministerstva vnitra, včetně Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra, a Správy uprchlických zařízení," sdělila ČTK mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová. "Jedná se tedy o mzdové, provozní a investiční náklady resortu vnitra pro letošní rok. Jde o posílení stávajících zařízení pro zajištění cizinců (ZZC) s ohledem na jejich rozšíření v nových ZZC," dodala Kučerová.

Podle dřívějších informací by ministerstvo mohlo přijmout až 300 nových policistů a několik desítek úředníků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist