Armáda plánuje nákup 20 nových obrněnců Pandur za 1,274 miliardy korun včetně DPH. Novinářům to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Informace o zakázce ve čtvrtek obdržela vláda. Zakázka bude zadána do konce roku společnosti Excalibur Army.
Armáda nyní využívá 107 pandurů. Stropnický připomněl, že armáda jich chtěla v minulosti koupit asi o 90 více. Tyto požadavky podle něj nebyly přehnané a stroje se armádě nedostávají.
Nyní si chce české vojsko pořídit 14 spojovacích a šest velitelsko-štábních pandurů. "Jde o jednu z klíčových priorit při doplnění výzbroje bojového jádra naší armády, konkrétně velitelství a praporů 4. brigády rychlého nasazení. Oproti dřívějším předpokladům bude kontrakt výhodnější, u velitelsko-štábních vozidel předpokládáme úsporu na jednom vozidle 20 milionů korun, u spojovacích vozidel 14 milionů korun,“ uvedl Stropnický. Celkem by tak sleva měla činit 316 milionů korun s DPH, dodal. Nákup 107 pandurů v minulosti provázelo podezření z korupce.
Armáda chce koupit vozy s podvozkovou platformou 8x8, součástí zakázky bude logistické zabezpečení a školení. Vozy by armáda měla dostat v letech 2018 až 2020. Za jejich dodávky bude ministerstvo platit průběžně.
"Pořízení a zavedení velitelsko-štábních a spojovacích kolových obrněných vozidel významně posílí schopnosti Armády České republiky. Moderní prostředky zajišťující štábům potřebnou ochranu a nezbytné nasaditelné komunikační a informačními systémy jsou klíčové pro úspěšné plnění úkolů na soudobém bojišti," poznamenal náčelník generálního štábu Josef Bečvář.
Ministerstvo zakázku zadá do konce roku společnosti Excalibur Army spol. s r.o. "Důvodem pro tento způsob zadání veřejné zakázky je skutečnost, že Excalibur Army je na základě licenční dohody uzavřené se společností General Dynamics European Land Systems - Steyr GmbH výhradním výrobcem a prodejcem vozidel Pandur II 8x8 pro Českou republiku," uvedlo ministerstvo obrany.
Ministerstvo obrany musí pokračovat v zakázce na servis airbusů
Ministerstvo obrany musí také pokračovat v půlmiliardové zakázce na servis letounů Airbus A 319. Minulý týden o tom rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ministerstvo zakázku zrušilo v květnu, nyní zvažuje, zda se proti rozhodnutí odvolá.
Zakázku na servis dvou airbusů z vládní letky na léta 2015 až 2021 obrana vypsala již v minulosti. Loni byla vyhlášena soutěž, kterou ministerstvo v květnu zrušilo kvůli nejasnostem v obsahu podaných nabídek.
Rozhodnutí ministerstva poté jeden z uchazečů napadl u ÚOHS. "V minulém týdnu úřad uložil ministerstvu obrany v zakázce pokračovat tím, že zrušil rozhodnutí zadavatele o zrušení zakázky," uvedla Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. "V tuto chvíli ministerstvo obrany zvažuje další postup, včetně možného uplatnění opravných prostředků proti rozhodnutí úřadu," dodala.
Protože dosavadní smlouva vypršela na konci loňského roku, ministerstvo uzavřelo smlouvu se společností Czech Airlines Technics na "nezbytně nutnou dobu" do dokončení soutěže.
Letouny Airbus provozuje 24. základna dopravního letectva Kbely, která zabezpečuje přepravu ústavních činitelů ČR, přepravu vojsk armády do jednotlivých misí a další úkoly. K dispozici k tomu má dva stroje Airbus A 319, jejichž vnitřní uspořádání může měnit podle potřeby. Kbelská základna dále používá dopravní letouny Jak-40, CL-601 Challenger a transportní letouny CASA.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist