Trojice ministrů dnes před jednáním vlády podpořila výzvu českých vědců k toleranci vůči uprchlíkům. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a ministryně školství Kateřina Valachová (oba za ČSSD) společně ocenili snahu vědců mírnit nenávist vůči migrantům. Petici podpořil i vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Valachová je připravena se o výzvě bavit s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident se již dříve k uprchlíkům z Blízkého východu a Afriky vyjádřil kriticky.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Je dobře, že tato část české elity se v tomto jasně vyjádřila proti šíření nenávisti a velmi nebezpečnému zahrávání si s takto nebezpečným tématem," komentoval Dientsbier petici, v níž vědci napříč obory vyzývají k racionální debatě o migraci a jejích rizicích.

"Naprosto se s ní ztotožňuji, myslím, že je hodná podpory," řekl o petici Bělobrádek, který výzvu na internetu podpořil svým podpisem. Připojil se tím k více jak čtyřem tisícům podporovatelů mimo akademickou sféru.

Více něž 2500 akademiků v textu varuje veřejnost před rychlými soudy a manipulativními výroky některých politiků a médií, které vedou k narůstající nenávisti vůči imigrantům. "Růst nesnášenlivých nálad ve společnosti je největší hrozbou pro demokracii v České republice," souhlasil s vědci Dientsbier. "Proti tomu migrační vlna, jejíž bezpečnostní souvislosti nechci zlehčovat, zdaleka takovým nebezpečím není," dodal.

Valachová vidí cestu ke snižování napětí ve společnosti ve vzdělávání. "Budeme připraveni na to, aby děti měly v rámci vzdělávací soustavy dostatek informací, abychom skutečně zajistili, že boj s xenofobií bude účinný," ujistila Valachová. Doplnila, že je připravena o výzvě vědců mluvit také na zítřejší schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

Zemanův postoj k migrantům s výzvou vědců zcela nesouzní. Na začátku srpna v rozhovoru pro Blesk.cz uprchlíkům vzkázal, že je do Česka nikdo nezval. "Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč," uvedl počátkem srpna. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v úterý prohlásil, že vědci výzvou k toleranci hloubí příkop mezi takzvanou elitou a českou společností. Prezident petici zatím nekomentoval.