Jeho firma už od roku 1991 střeží pobočky České pošty. Václava Růžičku zároveň ministerstvo vnitra zmiňuje jako hybatele kauzy kolem údajných úplatků ve státním podniku.

Jde v ní o podezření, že podnikatel Lukáš Čadek dostal nabídku na vyřešení obchodní sporu s poštou – výměnou za třímilionový úplatek.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že v pozadí je právě Růžička a jeho firma Alkom, jejíž služby jsou předražené. A protože ji ohrožuje nedávno vypsaný tendr na zabezpečení pošt, snaží se na poštách udržet všemi prostředky.

Třeba i za cenu zveřejněných mailů mezi prostředníkem z ČSSD Kamilem Chocem a podnikatelem Čadkem, v nichž se píše o tom, že dva miliony z úplatků odejdou do ČSSD a milion přímo sociálnědemokratickému ministru Milanu Chovancovi.

Ministr kvůli tomu podal už v červnu trestní oznámení, jakmile se mu doneslo, že ho někdo zmiňuje v souvislosti s korupcí. "Nemáme s tím případem nic společného," ujišťuje v rozhovoru šéf firmy Alkom Václav Růžička.

Co máte společného s případem podnikatele Čadka a údajnými úplatky na České poště?

Absolutně nic.

Podnikatele Čadka znáte?

Znám. Když vyšel článek v Hospodářských novinách o jeho sporu s poštou, tak jsem se s ním zkontakoval. Vyslechl jsem jeho životní příběh a snažil se mu nějak poradit. V jisté fázi se seznámil i s naším právníkem panem Kašem. Uvažovali jsme třeba i o nějakém odkoupení pohledávky, kterou má za Českou poštou. Ale to nakonec právník nedoporučil.

Jako že vy byste odkoupili 27milionovou pohledávku pana Čadka, která podle něj vznikla tak, že pošta odstoupila od dohodnutého obchodu a jemu zbylo zboží, na které si musel půjčit?

Ano, protože pošta je nám dlouhodobě partnerem, který neplní naše smluvní vztahy a generuje škody. Je to dlouhodobý boj proti naší společnosti.

Takže by pro vás ta pohledávka znamenala munici pro boj s poštou? A třeba i pro prodloužení zakázek, které pro poštu děláte?

Byla to úvaha právníka, jak pomoci panu Čadkovi. Nic víc, nic míň.

A vy byste tu pohledávku nevyužil?

Jelikož i my uplatňujeme po poště některé pohledávky, jako jsou neplacení některých služeb, smluvní pokuty za závažné porušení smluv a podobně, tak i pro nás by to možná bylo řešení. Ale spíš bych zdůraznil ten lidský moment příběhu pana Čadka a že jsem pochopil, jak se pošta k němu chová.

Do té doby jste pana Čadka neznal?

Do té doby ne.

A o jeho sporu jste před tím slyšel?

Ne, dočetl jsem se o něm až v tom článku v Hospodářských novinách začátkem června.

Jak jste mu tedy pomohl?

Nedopadlo to nijak, protože v jeden moment poslal našemu právníkovi panu Kašovi, což je člověk, který nám zprostředkoval i čtyři schůzky s panem Chovancem, protože oba jsou z Plzně, nějaké divné maily. Pan Kaše tyhle maily hned předal panu Chovancovi, a tím to pro nás skončilo.

Mám to chápat tak, že jste si řekli: Pozor, tohle smrdí?

Řekli jsme si, že jsou kolem toho divné záležitosti.

Proč pan Čadek využil ke kontaktování ministra vašeho právníka? Nebo to bylo s vaším vědomím?

Snažili jsme se mu pomoci, v rámci čehož jsme zvažovali například i ten odkup pohledávek. Součástí jednání byly i tyto e-maily, které náš právník vyhodnotil, že s tím nechceme mít nic společného, a tak je předal panu Chovancovi.

Dával jste panu Čadkovi nějaké peníze?

Ne, ode mě ani od Alkomu žádné peníze nedostal.

Vnitro říká, že jste tuhle kauzu rozdmýchal právě vy – aby vaše firma měla lepší pozici v aktuálním v tendru, v němž vám jde o to, abyste si udrželi zakázku na střežení všech pošt v zemi.

To je absolutní nesmysl. Výběrové řízení bylo vyhlášené až 10. července, tedy až tři neděle po nějakých akcích s e-maily a nahrávkami. Za druhé: mám už dva roky na poště velice dobré smlouvy.

Za další – velice pečlivě se připravujeme na výběrové řízení a věříme si, že pozici obhájíme. I proto, že jsme za deset let zlevnili služby o desítky procent. A že máme know-how, protože celé technické zabezpečení České pošty vytváříme už od roku 1991.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Co vlastně pro poštu děláte?

Projektujeme technické zabezpečení, koordinujeme asi deset dodavatelů v regionech, centrálně monitorujeme všechny signály z pošt, řešíme přepadení a vloupání pošt a vyvíjíme technická řešení, aby naše služby nebyly drahé.

Například místo ústředen za 50 tisíc jsme vyvinuli zařízení do počítače – malou krabičku za pět tisíc korun, která nahradí drahé zabezpečovací zařízení na 1000 malých poštách. Pracovnice pošty ji používají pro přivolání pomoci.

Podle vnitra jsou vaše služby předražené.

Řeknu vám to úplně přesně: ziskovost na montážích zařízení je 2,5 procenta a ziskovost monitoringu pošt a trvalých služeb asi sedm až osm procent. Takže obrat prací pro poštu je asi 75 milionů ročně. Pošta platila v roce 2001 celkem 1300 korun za služby pro jednu poštu, dnes 550 korun. Takže jsme drazí?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist