Obce mohou na svém území zakázat paušálně podomní a pochůzkový prodej. Potvrdil to úterní nález Ústavního soudu týkající se nařízení obce Vojkovice na Brněnsku. Obec tedy nemusí současně vymezit místa, kde je tato forma prodeje povolena, a stanovit podmínky pro její činnost. Zákaz může být vydán nezávisle na existenci tržního řádu, o němž se zmiňuje živnostenský zákon.
Podomním se podle zmíněného nařízení rozumí takový prodej a nabídka služeb, kdy je bez předchozí objednávky dům od domu nabízeno a prodáváno zboží či služby v objektech určených k bydlení. Pochůzkový prodej pak probíhá s použitím přenosného nebo neseného zařízení (zavazadel, závěsných pultů, konstrukcí a podobně) nebo přímo z ruky.
Podobně rozhodli ústavní soudci už loni ohledně nařízení města Františkovy Lázně. Podle nadřízeného krajského úřadu měla tehdy radnice v tržním řádu vymezit alespoň nějaká místa, kde zákaz podomního a pochůzkového prodeje neplatí.
Ústavní soud ale konstatoval, že město tímto paušálním zákazem nepřekročilo svou pravomoc a že nejde o úplné znemožnění podnikatelské činnosti mimo provozovnu, protože například stánkový prodej ve městě nic neomezuje.
Ani podomní a pochůzkový prodej však nelze paušálně zakázat na celém území jakékoliv obce, zdůraznil už loni Ústavní soud. Vždy záleží na konkrétních podmínkách. Typicky v místech, kde lidé žijí roztroušeni na větším území, může být právě tento způsob nezbytný ke smysluplnému podnikání mimo provozovnu.
Ústavní soud v úterý ale zároveň uvedl, že obce nemohou na svém území zcela zakázat jakýkoliv prodej mimo kamennou provozovnu, tedy zejména stánkový prodej. Zrušil proto část vojkovického nařízení, která k takovému plošnému zákazu v praxi vedla.
Konkrétně jde o ustanovení, podle něhož lze "na území obce mimo provozovnu nabízet a prodávat zboží a poskytovat služby pouze na místech, která k tomu účelu obec zvlášť určí nebo vyhradí", přičemž Vojkovice žádné takové místo neurčily. Navíc by v tomto případě překročily svou pravomoc.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
"Živnostenský zákon sice umožňuje omezit právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost podle Listiny základních práv a svobod, avšak nařízení obce nemají sloužit k zamezení veškerého prodeje zboží a poskytování služeb mimo provozovnu a mají je toliko určitým způsobem usměrňovat. Tato činnost musí vždy zůstat dovolena alespoň v rozsahu, který umožní skutečnou realizaci uvedeného základního práva v obci, zákaz nelze tedy vyslovit obecně a plošně vůči všem typům prodeje mimo provozovnu," vyplývá z úterního rozhodnutí pléna Ústavního soudu.
Podomní a pochůzkový prodej zakázalo v Česku už zhruba 500 obcí a měst. Cílem je ochránit obyvatele, zejména seniory, od nepříjemných až agresivních praktik prodejců energií, domácích spotřebičů a dalších produktů. Prodejcům jako fyzickým osobám hrozí pokuta až 30 tisíc korun, firmám až 200 tisíc korun. V praxi se ale pokuty pohybují v řádu maximálně tisíců korun, dokázat porušení pravidel navíc bývá obtížné.
Pokud spotřebitel podepíše smlouvu mimo "prostory obvyklé k podnikání", tedy typicky mimo provozovnu, může do čtrnácti dnů od smlouvy odstoupit bez udání důvodů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist