Pravděpodobně celý víkend budou hasiči zasahovat u požáru propylenové jednotky v chemičce Unipetrol v Záluží u Litvínova. Situace se výrazně zklidnila, na místě zůstávají čtyři jednotky hasičů, řekl v pátek jejich mluvčí Lukáš Marvan s tím, že hasiči nechávají dohořet zbytky látek.

Policie odpoledne částečně zprovoznila silnici I/27 z Mostu do Litvínova, řidiči mají k dispozici i další dříve uzavřené silnice. Rozsáhlý požár zasáhl chemičku ve čtvrtek ráno, předcházel mu výbuch.

"Všechna místa až na jedno jsou uhašená. Je tam normální teplota. Na posledním místě dohořívají zbytkové látky, tam je stále prováděno chlazení. Jsou na to nasazeny čtyři jednotky," řekl Marvan.

Další jednotky mají hasiči v záloze. "Každé dvě hodiny probíhá vizuální kontrola zařízení a proměřují se teploty. Takto to bude zřejmě vypadat několik dnů, odhadujeme celý víkend. Záležet bude na vývoji situace," doplnil Marvan.

Policie po 25 hodinách částečně zprůjezdnila hlavní tah mezi Mostem a Litvínovem. Otevřela i další silnice v okolí, které byly kvůli pohybu hasičské techniky uzavřené.

"Řidiči mohou jet z Mostu do Litvínova přes začátek obce Záluží, kde na kruhovém objezdu odbočí směrem na obec Dolní Jiřetín a přes Horní Jiřetín mohou pokračovat do Litvínova. Totéž platí pro motoristy cestující v opačném směru," řekla policejní mluvčí Ludmila Světláková.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Druhý úsek, který vede uprostřed chemičky, zůstává uzavřen. Mezi Mostem a Litvínovem je omezena také městská hromadná doprava. Tramvaje mezi městy vůbec nejezdí, spojení zajišťují po objízdné trase autobusy.

Hasiči ještě ve čtvrtek večer definitivně uhasili jedno z ohnisek požárů. "Ve večerních hodinách došlo k uhašení jednoho ze dvou ložisek požáru. Od té doby tam zůstává jeden menší požár na potrubí, které právě vede k fléře, kde se řízeně spaluje zbylý plyn. Tam to hasiči kontrolují," řekl HN mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Ve čtvrtek na místě zasahovalo 43 jednotek z celého Ústeckého kraje. Škodliviny do ovzduší neunikly. "Prováděná kontinuální měření stavu ovzduší neprokázala nebezpečné koncentrace škodlivých látek," uvedla litvínovská radnice.

V areálu továrny jsou jen zaměstnanci, kteří zabezpečují udržovací provoz. "V petrochemické části byly odstaveny veškeré výrobní jednotky. Rafinérie běží na minimální režim. Musí tady být zaměstnanci, kteří udržují minimální provoz a režim celého areálu," řekl mluvčí Uniteptrolu Duda. Zaměstnanci si mohli vyzvednout vozy, které zůstaly u areálu chemičky po včerejší evakuaci.

Litvínovská chemička hoří. Podívejte se na záběry z letadla

Jaké škody požár způsobil, společnost zatím neví. Až po definitivním uhašení místo prohlédnou experti. "Předpokládáme, že odhad budeme mít na začátku příštího týdne," dodal Duda.

Požárem se bude zabývat i Bezpečnostní rada Ústeckého kraje. "Míru zavinění nebo případné nedbalosti nyní prošetřují kompetentní orgány, vyhodnocením se pak budeme zabývat na bezpečnostní radě kraje. Pokud se nějaké pochybení za strany vlastníka polypropylenové jednotky prokáže, zaujmeme k tomu samozřejmě nekompromisní stanovisko," napsal v prohlášení hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy Kč.

Litvínovská chemička hoří. Podívejte se na záběry z letadla