Předseda vlády a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se zastal ministra vnitra a stranického kolegy Milana Chovance, jehož jméno se objevuje v čerstvém korupčním příběhu.

"Celé to na mě působí jako účelová kauza a možná i provokace," odepsal Sobotka Hospodářským novinám v SMS zprávě.

"O postoji ministra vnitra nemám žádné pochybnosti," dodal premiér.

Zároveň se opřel do jiného spolustraníka - středočeského sociálního demokrata Kamila Choce, který prý měl podnikateli Lukáši Čadkovi nabízet, že mu za úplatek vyřídí spor s Českou poštou, s níž se Čadek soudí o 27 milionů a dostal se kvůli tomu do dluhů.

"Chování pana Choce pokládám za nepochopitelné, nerozumím mu, a pokud se potvrdí, nemá v ČSSD co dělat," napsal Sobotka.

Choc Čadkovi nabídl, že zařídí, aby mu pošta peníze dala. Na oplátku měl ale potom Čadek z balíku vzít tři miliony a dát je stranou - dva miliony ČSSD, další milion pak měl jít do kapsy ministra Milana Chovance. "Hlavně moc nemluv, Chovanec o všem ví," napsal Choc Čadkovi.

Sobotka se o kauze podle svých slov dozvěděl od ministra Chovance, který ho informoval o tom, že v červnu podal trestní oznámení. "ČSSD je financována transparentně, bez návaznosti na jakékoliv státní firmy," dodal Sobotka ve své odpovědi.

Kamil Choc tvrdí, že o žádnou korupční nabídku nešlo.

"Měl jsem sloužit jako legální mediátor mezi dvěma stranami. To, co se teď rozehrálo, mi přijde směšné," řekl Choc Hospodářským novinám.

Choc? Neznám

Další vlivní sociální demokraté - především ze středních Čech, odkud je Choc - tvrdí, že o případu mnoho nevědí.

Předseda sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček z Mladé Boleslavi se údajně o kauze dozvěděl z médií, protože je na dovolené. "Pana Choce neznám, dozvěděl jsem se jen, že je to člen ČSSD ve středních Čechách. Ale pokud vím, tak jsme se nikdy nepotkali," řekl HN.

Pokud policie v budoucnu například Choce obviní, měl by podle Hamáčka sám zvážit setrvání v partaji. "Sociální demokracie samozřejmě má mechanismy, jak tyto věci případně řešit," dodal Hamáček.

Zcela vyhýbavě se k celé věci staví předseda středočeské organizace a hejtman Miloš Petera. "Věřím tomu, že tam došlo k nějakému nedorozumění a že se to vysvětlí," konstatoval.

Přestože Choce zná, podrobně se o celý případ nezajímal. Prý proto, že se netýká Středočeského kraje. "Pan Choc je řadový člen ČSSD a já nemůžu řešit každého člena," odvětil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist