Podnikatel Lukáš Čadek vede s Českou poštou už několik let obchodní spor o 24 milionů. Před dvěma měsíci mu náhle přistála překvapivá nabídka: peníze dostane, když bokem odevzdá tři miliony.

Prostředníkem, který Čadka s údajným korupčním návrhem oslovil, byl řadový člen středočeské ČSSD Kamil Choc. Čadkovi na schůzkách i v e-mailech popsal, jak se bude úplatek dělit: jeden milion půjde ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, pod nějž státní pošta spadá. A dva miliony doputují do ČSSD, jejímž je ministr místopředsedou.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Ano, pochopil jsem to tak, že když dám peníze bokem, můj spor s poštou se vyřeší," potvrdil Čadek on-line deníku Aktuálně.cz, který jeho případ sleduje už třetí měsíc.

V e-mailech adresovaných Čadkovi Choc píše: "Hlavně moc nemluv, Chovanec o všem ví." Součástí Chocových nabídek jsou i přesné částky: milion pro Chovance, dva miliony pro stranu.

Kamil Choc však tvrdí, že o korupci nešlo. "Měl jsem sloužit jako legální mediátor mezi dvěma stranami. To, co se teď rozehrálo, mi přijde směšné," řekl Choc deníku Aktuálně.cz. Řeči o dělení milionů teď vysvětluje nezávazným tlacháním v hospodě.

Chovanec se od Chocova jednání distancuje. Ministerstvo vnitra vydalo prohlášení, že už v polovině června podalo kvůli tomuto případu sérii trestních oznámení.

"V druhé polovině června 2015 byl e-mailem opakovaně kontaktován člen vedení České pošty od určité osoby. Z těchto mailů vyplynulo podezření, že jde o naznačení korupční nabídky v souvislosti s obchodním sporem mezi poštou a panem Čadkem. Na tyto maily nebylo reagováno, vše bylo oznámeno generálnímu řediteli. Česká pošta se vzápětí v této věci obrátila na policii," uvedl ministr.

Chovanec sice dotyčného člověka nejmenuje, z informací Hospodářských novin a Aktuálně.cz je však zřejmé, že jde právě o jeho stranického kolegu Choce.

O Čadkově sporu s poštou napsaly Hospodářské noviny v červnu. Dvaatřicetiletý podnikatel se údajně s poštou před lety dohodl, že bude na jejích přepážkách prodávat různé zboží. Bohužel pro něj nikdy nepodepsal smlouvy. Pošta pak od obchodu odstoupila a Čadkovi zbylo zboží za 24 milionů, na které si musel půjčit.

Zkrachoval

Lukáš Čadek vede s Českou poštou už několik let obchodní spor o 24 milionů.
Foto: HN - Libor Fojtík

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist