Deficit státního rozpočtu na příští rok, který měl podle původních plánů činit 70 miliard korun, by se mohl ještě zvýšit. Po jednání s několika ministry o výdajích v příštím roce to ve středu připustil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Až dosud přitom na takovém schodku trval.

Babiš po několika jednáních se zástupci ministerstev řekl, že rozpočet na příští rok je pod obrovským tlakem. Je proto podle něj otázka, zda se podaří udržet plánovaný deficit. Podle ministra financí se objevily miliardové položky, s nimiž se dosud nepočítalo.

"Já ještě nechci spekulovat, ale ten tlak je obrovský," uvedl Babiš. Zmínil například výdaje navíc v souvislosti s přísunem uprchlíků, novou bezpečnostní situací v Evropě nebo náborem nových policistů a vojáků.

Jednotlivým ministerstvům se prý Babiš bude snažit maximálně vyhovět v rámci plánovaného deficitu, "i když je otázka, jestli pod takovým tlakem bude deficit udržitelný," poznamenal. Zatím na něm ale prý ministerstvo financí trvá. Rozhodne vláda v polovině září. Případné zvýšení deficitu by mohlo být v řádu miliard.

Babiš ve středu jednal o rozpočtu ministerstva pro místní rozvoj, kam půjde o necelé tři miliardy více, než se původně předpokládalo, a ministerstva obrany, které dostane o 1,5 miliard více.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle původních plánů ministerstva financí má schodek rozpočtu postupně klesat. Loni skončil státní rozpočet se schodkem 77,8 miliardy korun, na celý letošní rok je schválen schodek 100 miliard korun.

Na příští rok ministr Babiš navrhoval 70 miliard korun, v roce 2017 deficit činil 60 miliard. Podle Sobotky by ale za dva roky mohl schodek klesnout až na 50 miliard.

Vláda podle něj sází na opatření proti daňovým únikům. Ta prý už příští rok přispějí k lepšímu výběru zejména daně z přidané hodnoty – k vyrovnanému rozpočtu je ale nutná rostoucí ekonomika.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist