Před zařízením pro nelegální migranty Jezová v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku se v neděli odpoledne sešly necelé dvě desítky lidí na demonstraci na podporu uprchlíků. Akci svolalo sdružení Konexe, křesťanská iniciativa Společně žít v míru a Mladí zelení. Na akci dorazil i jeden odpůrce migrantů s transparentem "Islám do ČR nepatří". Okolí areálu kontrolovala ve zvýšené míře policie a zastavovala řidiče i chodce. Žádný incident však nezaznamenala.

Demonstranti si přinesli transparenty s nápisy jako "Nenávist není řešení" či "Třiďme odpad, ne lidi". Provolávali hesla "Nejste v tom sami" nebo "My jsme tady s vámi" a společně se pomodlili za osud běženců. Akce se obešla bez rozmíšek, demonstranti se svým odpůrcem pouze diskutovali.

"Nesouhlasím s tím masivním přílivem, který je podle mého názoru naprosto nezastavitelný," prohlásil muž v kšiltovce s českou vlajkou. "Když je nezastavitelný, tak je zbytečné s tím nesouhlasit," namítl jeden z protestujících.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle organizátorů demonstrace jsou utečenci v Jezové vězněni v rozporu s mezinárodním i českým právem. "Nejvíc skandální nám přijde, že v tom zařízení byly nebo možná stále ještě jsou drženy děti," řekl Miroslav Brož z Konexe.

Zadržování dětí v zařízení vězeňského typu je podle něj v rozporu s mezinárodní dohodou o právech dítěte, které je Česká republika signatářem. Například v Německu si podle něj lidé z podobných zařízení mohou volně dojít na nákup, posedět v parku nebo si v těchto vedrech zaplavat na koupališti. "To bychom chtěli, aby těmto lidem bylo také umožněno," dodal.

Šéf správy uprchlických zařízení Miloslav Koudelný ale už dříve uvedl, že děti nejsou v zařízeních zadržené, jsou jen "ubytované se zadrženými" dospělými a rodiny se ze zařízení přesouvají případně do volnějšího střediska.

Starosta Bělé Milan Lomoz na místě řekl, že není nadšen z pozornosti, které se nyní Bělé v souvislosti se zařízením pro uprchlíky dostává. "Myslím, že tahle demonstrace nepomůže ničemu, ani těm migrantům," míní.

V areálu Jezová, ležícím tři kilometry severně od města Bělá pod Bezdězem, je v poslední době napjatá situace. Kvůli vzpourám a ničení majetku tam hlídkují policejní posily z Prahy i dalších krajů. Prostory slouží k zadržení nelegálních migrantů, kteří většinou směřují do Německa. Jsou mezi nimi především Afghánci, Syřané a Iráčané. Nedávno byla kapacita areálu zvýšena na 700 lidí.

Kvůli uprchlíkům se v sobotu demonstrovalo také v Praze. Desítky lidí se sešly na protestech proti migrantům i na jejich podporu. Jedna z akcí byla zaměřena proti imigrační politice české vlády a druhá proti xenofobii. Při žádné se podle policie neobjevily potyčky, ale na protestu proti uprchlíkům byl zadržen jeden řečník. Ještě večer byl obviněn z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Po obvinění byl propuštěn, ale hrozí mu až dva roky vězení.

Několik set lidí z Česka i Německa v sobotu také protestovalo proti příchodu uprchlíků u bývalé celnice na česko-německém hraničním přechodu Cínovec-Zinnwald.

Z údajů evropského statistického úřadu Eurostat či ze zpráv českého a rakouského ministerstva vnitra vyplývá, že Česko patří v EU k zemím, kde cizinci žádají nejméně o azyl. Za první letošní pololetí evidovalo ministerstvo vnitra 784 žádostí o mezinárodní ochranu. Maďarsko jich mělo 85krát víc, Rakousko 36krát, Švýcarsko patnáctkrát a Bulharsko devětkrát víc. Méně než v Česku se uprchlíci snaží získat útočiště i v pobaltských státech, na Slovensku či ve Slovinsku.

Vyšní Lhoty přijaly 90 běženců

V detenčním zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, jehož provoz začal v pátek, je ubytováno už 90 cizinců. Jde výhradně o muže. Žádné problémy s nimi zatím ve středisku nenastaly, řekl v neděli odpoledne vedoucí střediska Emil Pochylý. Celková kapacita tábora je 220 lůžek.

V táboře jsou uprchlíci převážně ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku a Pákistánu. Do Vyšních Lhot jsou převáženi běženci ze zařízení pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna a Bělé pod Bezdězem-Jezové na Mladoboleslavsku. Více než 30 cizinců dnes převezli do Vyšních Lhot právě z Bělé.

Ředitel Správy uprchlických zařízení Miroslav Koudelný už dříve řekl, že migranti budou čekat buď na správní vyhoštění, předání v rámci dublinského nařízení, nebo předání do jiné země v rámci readmise. V plném provozu bude zařízení ve Vyšních Lhotách od 1. září, zatím tam ještě například nefunguje kuchyně a jídlo se dováží. Chybí také dodělat čtyřmetrový plot kolem vycházkového prostoru zakončený žiletkovým drátem.

Řada místních obyvatel vyjadřovala obavy o svou bezpečnost. Podle Koudelného je ale zařízení dostatečně zabezpečené, tak aby z něj migranti nemohli utéci. Navíc v okolí tábora posílila služby Policie České republiky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist