Oblast v černouhelném Dole Darkov na Karvinsku, kde v pátek při výbuchu metanu zahynuli tři horníci, už se podařilo odvětrat, a mohli se tam tak vydat členové komise, jež příčiny neštěstí vyšetřuje.

Závěry jejich vyšetřování by měly být známy za několik týdnů, řekl v neděli mluvčí těžební společnosti OKD Marek Síbrt. Při neštěstí byli ještě dva horníci zraněni, jeden z nich je s velmi vážnými popáleninami v kritickém stavu.

Komise bude zkoumat především to, proč se metan vznítil. Mluvčí Státní báňské správy ČR Bohuslav Machek už v pátek řekl, že v podzemí v hloubce více než kilometr zřejmě nastal seismický jev, vypadla hornina a kvůli tomu se metan uvolnil.

Následně metanovzdušná směs začala hořet. "Co se týče těchto geomechanických jevů, tak je to jeden z nejvážnějších problémů českého hornictví, který nás skutečně při těžbě černého uhlí trápí," řekl Machek.

V době neštěstí bylo na místě pět pracovníků. Síbrt řekl, že zhruba deset minut předtím tam byl na obchůzce revírník a hodnota metanu v té době byla pod jedním procentem. Neštěstí nepřežili tři horníci, kteří zemřeli přímo v dole.

Další dva utrpěli zranění. Jeden z nich má popáleniny téměř na 90 procentech těla a je v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava. Druhý utrpěl více zlomenin, je ve stabilizovaném stavu.

V komisi, která příčiny neštěstí vyšetřuje, jsou zástupci Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Důlního závodu 1, společnosti OKD a odborových organizací. Komise spolupracuje i s policií.

V OKD už letos v lednu zemřel čtyřiačtyřicetiletý horník, když opravoval hydraulické zařízení dobývacího kombajnu. Loni v dolech OKD zahynulo dohromady osm lidí. Poslední větší neštěstí v OKD se stalo v listopadu, kdy při otřesu v Dole Karviná zemřeli tři lidé a devět horníků se zranilo.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech. Podnik má zhruba 11 tisíc vlastních zaměstnanců, další 3000 lidí zaměstnávají dodavatelské firmy.