Úspěšnost maturantů se znovu zhoršila. V jarním termínu státní část zkoušky nezvládlo 24,3 procenta středoškoláků, kteří ji skládali poprvé. To je v porovnání s loňským rokem zhoršení o 2,1 procenta, sdělil v pátek mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Jan Pohanka.

Výsledky státních maturit vypovídají o snižující se schopnosti studentů uspět v těchto zkouškách, uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD). Už nyní je podle ní možné konstatovat, že příčina nespočívá v podobě samotné maturitní zkoušky. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podoba samotných maturitních zkoušek je vyhovující také podle předsedy Asociace ředitelů gymnázií Jiřího Kuhna. "Problém vidím v tom, jaké nároky jsou na žáky v průběhu školní docházky kladeny. Postupně se snižují. Maturita je pro většinu z nich první velkou zkouškou a najednou zjišťují, že jejich znalosti nestačí," řekl.

Jarními výsledky se chce ministerstvo podrobněji zabývat. "Nyní budeme ve spolupráci s učiteli a didaktiky důkladně analyzovat příčiny tohoto jevu," uvedla Valachová.

Nejhůře dopadla němčina, u které alespoň v některé části zkoušky propadlo 26,3 procenta maturantů. U matematiky, u níž maturanti píší jen didaktický test, to bylo 24 procent středoškoláků.

S výjimkou matematiky byli letošní maturanti proti svým předchůdcům horší ve všech předmětech. Z češtiny propadlo 11,8 procenta prvomaturantů, zatímco před rokem to bylo 6,8 procenta.

Proti výsledkům maturit se úspěšně odvolalo 175 studentů. Uspěl každý třináctý - čtěte ZDE

V angličtině, která je nejčastěji vybíraným cizím jazykem, propadlo 9,8 procenta středoškoláků, což je meziroční zhoršení o tři desetiny procentního bodu.

Podle ředitele Cermatu Jiřího Zíky je to způsobené také odchodem studentů od matematiky právě k angličtině. "Podle našich zjištění se rekrutovali převážně z těch, kteří by dostali z matematiky čtyřku nebo pětku, takže se jednalo o slabší studenty. Proto zhoršili úspěšnost angličtiny," řekl.

V češtině i cizích jazycích se zkouška vedle didaktického testu, jehož výsledky byly zveřejněny v květnu, skládá z písemné práce a ústní zkoušky.

Neúspěšnost je vyšší i u profilových zkoušek

Výrazný rozdíl v úspěšnosti mezi angličtinou a němčinou podle Zíky způsobuje vyšší obtížnost němčiny jako cizího jazyka i struktura těch, kteří ji volí. "Vzorek této skupiny maturantů je velmi nehomogenní. Němčina se učí převážně na školách obecně se slabšími výsledky," řekl. Se státní maturitou mívají tradičně největší problémy žáci učňovských oborů s maturitou a nástaveb.

Neúspěšnost se zvýšila také u profilové části maturitní zkoušky, kterou si připravují jednotlivé střední školy a gymnázia samostatně. Z loňských 6,9 narostla na 7,5 procenta. Zíka považuje meziroční srovnávání za problematické, pokud není doplněno například detailním rozborem maturantů.

Obecně se úspěšnost při maturitách s výjimkou gymnázií od zavedení státních maturit v roce 2011 snížila. Jedním z důvodů může být skutečnost, že pokud si školy maturity připravovaly samostatně, přizpůsobovaly je svému vzdělávacímu plánu i žákům.

"To je i teď vidět z rozdílů mezi výsledky profilové zkoušky a společné části. Profilová zkouška, kterou tvoří školy, dopadá lépe," poznamenal Zíka. Druhým důvodem podle něj je, že se neustále zvyšuje podíl maturantů v populačním ročníku. "Takže jsou mezi nimi i lidé, kteří nemají takový studijní potenciál. Gaussova křivka se nemění," doplnil.

Většina z těch, kteří na jaře u prvního termínu neuspěli, nakonec maturitu složí. Podle dříve zveřejněných údajů Cermatu se od zavedení státních maturit v roce 2011 počet studentů, kteří nesplní požadavky ani po dvou opravných pokusech, pohybuje na úrovni přibližně osmi procent.

"Na další termín přicházejí mentálně lépe připraveni. Platí to zejména u matematiky," řekl dnes Zíka.

Státní část maturit v řádném termínu na jaře konalo 65 193 žáků z původně přihlášených 74 699 středoškoláků. Společně s absencemi u profilových zkoušek byla celková neúčast 12,8 procenta.

Proti výsledkům maturit se ke krajským úřadům, pražskému magistrátu a ministerstvu školství odvolaly více než dvě tisícovky maturantů. Žádosti se týkaly 2417 zkoušek nebo dílčích zkoušek, nejčastěji českého jazyka, z něhož musejí maturovat povinně všichni. Cermat doporučil těmto úřadům uznat 175 odvolání, z toho 151 k písemným pracím a 24 k didaktickým testům.

V pondělí bude zpřístupněn portál s aktualizovanými souhrnnými výsledky jarních zkušebních období maturitní zkoušky v letech 2013 až 2015. Podzimní termín maturitních zkoušek je naplánován na 1. až 21. září. Je k němu přihlášeno 20 723 maturantů, 14 881 je přihlášeno k opravnému termínu zkoušky.