V Dole Darkov na Karvinsku došlo ve čtvrtek po půl dvanácté v noci ke vznícení metanu. Pravděpodobně vypadla hornina při ražbě důlní chodby a následně se uvolnil metan. Ten se poté vznítil.

Podle mluvčího OKD Marka Síbrta bylo v době neštěstí na místě pět zaměstnanců. K tragédii byli okamžitě povoláni záchranáři Hlavní báňské záchranné stanice. Z pětice horníků tři muži zemřeli a dva jsou zranění.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Oba zraněné horníky převezli záchranáři do Fakultní nemocnice Ostrava. "Jeden ze zraněných leží na jednotce intenzivní péče popáleninového centra. Má popáleniny na téměř 90 procentech těla a jeho stav je kritický," řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Humpl uvedl, že těžce popálenému horníkovi je 37 let.

"Druhý zraněný horník utrpěl více zlomenin. Leží na jednotce intenzivní péče traumatologického centra a jeho stav je stabilizovaný," řekl Oborný

Síbrt řekl, že horníci pracovali v hloubce zhruba kilometr pod zemí. Pracovníci, kteří zahynuli, byli kmenovými zaměstnanci OKD a všichni pocházeli zřejmě z Moravskoslezského kraje. Jejich příbuzní dostanou odškodnění.

"Co se týče odškodnění pro rodiny našich zaměstnanců, kteří zemřeli v dole, to bych rozdělil na několik části. První část udává zákoník práce, druhou část udává naše kolektivní smlouva. Společnost OKD je taky zřizovatelem spolku Svatá Barbora, který se stará o rodiny po zaměstnancích, kteří zemřeli při práci v hornictví," řekl Síbrt. Přesnou výši odškodného podle něj ještě nelze říci.

Geomechanické jevy jsou jeden z nejvážnějších problémů českého hornictví, uvedl mluvčí Státní báňské správy ČR Bohuslav Machek.

"Je nepochybné, že nastal seismický jev a bezprostředně po projevu tohoto jevu se prudce uvolnil metan, a tím pádem došlo k zahoření metanovzdušné směsi v oblasti raženého důlního díla. A bohužel tento přírodní jev byl příčinou tří smrtelných úrazů a dvou vážných úrazů," řekl Státní báňské správy ČR Bohuslav Machek. Trojici zemřelých bylo 32, 38 a 39 let.

Horníci v dole dál pracují, omezen je provoz pouze v místě, kde se neštěstí stalo. Příčiny neštěstí vyšetřuje komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Důlního závodu 1, společnosti OKD a odborových organizací ve spolupráci s policií.

Machek řekl, že báňští záchranáři v pátek obnoví provoz odvětrávání a báňští inspektoři budou moci ohledat místo neštěstí.

Ředitel Důlního závodu 1 Boleslav Kowalczyk vyjádřil rodinám zesnulých soustrast. 

Poslední neštěstí v provozech společnosti OKD se stalo loni v listopadu. Při otřesu v Dole Karviná zemřeli tři lidé a devět horníků se zranilo. Před tímto neštěstím v provozech OKD loni zemřelo pět lidí, z toho jeden v Dole Darkov.

V únoru zemřel šedesátiletý zaměstnanec v areálu úpravny uhlí Dolu ČSM, našli ho mrtvého pod vrstvou uhlí v jednom z naložených vagonů. V březnu zahynul dvaačtyřicetiletý horník při závalu v Dole Karviná.

Na povrchovém pracovišti Dolu Darkov v Karviné zemřel v dubnu jednačtyřicetiletý zaměstnanec při výměně lana důlního zařízení. Šestačtyřicetiletý horník zahynul v květnu v podzemí Dolu Karviná v Orlové, při manipulaci s břemenem byl přitlačen k nakladači. V srpnu zahynul v podzemí Dolu ČSM na Karvinsku šestačtyřicetiletý horník.

Důl Darkov, mapa, infografika

Autor: ČTK