Brněnský městský soud ve čtvrtek zamítl žaloby, v nichž se syn a matka Vietnamce, který zemřel v lednu 2009 v Brně po brutálním policejním zákroku, domáhali po Česku vyplacení vysokého odškodného. Každý žádal 49 milionů Kč. V minulosti jim již stát uhradil milion korun. Procesy se konaly odděleně.
Milion korun pro každého z příbuzných je podle dnešních verdiktů částka v souladu s českou judikaturou a je zcela přiměřená. Oba soudci, kteří se kauzou zabývali, rozhodli obdobně. Pozůstalí nyní mohou podat odvolání.
"Zvážíme jej po domluvě s klienty, kteří se dnešního vyhlášení rozhodnutí neúčastnili," řekla jejich právní zástupkyně Martina Šamlotová. Částku milion korun za ubití příbuzného coby odškodné považuje za nepřiměřenou.
Připomněla, že české soudy přiřkly v minulosti obdobné částky známým lidem, například herci Marku Vašutovi nebo spisovateli Michalu Vieweghovi za zveřejnění nepravdivých informací v bulvárních médiích. "Pokud to pak srovnám s úmrtím souvisejícím s policejní brutalitou, pak milion korun není na místě," uvedla Šamlotová.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Soudci Jan Sedláček a Pavel Matouš se s tímto argumentem ale neztotožnili. V minulosti každý z nich přisoudil pozůstalým po milionu korun. Tyto verdikty ve čtvrtek potvrdili.
Poté co brněnský městský soud přiřkl synovi i matce v minulosti po milionu korun odškodného, se kauza dostala ke Krajskému soudu v Brně. Ten výši odškodného sice potvrdil, zároveň ale věc vrátil městskému soudu, aby se zabýval tím, zda by odškodné nemohlo být vyšší.
Soudce Sedláček v kauze syna ubitého Vietnamce dospěl k závěru, že nikoliv. Nepřihlédl přitom ani k argumentům advokáta cizincova syna Marka Sedláka, který tvrdil, že vláda ČR vytvářela atmosféru nepřátelskou vůči vietnamské komunitě, protože prý v roce 2008 přijala tajné usnesení, kterým chtěla omezit příliv těchto cizinců do země.
Incident se stal vpodvečer 4. ledna 2009 v Körnerově ulici. Tři policisté prověřovali oznámení, že Vietnamec v drogovém opojení demoluje zařízení bytu a napadá přítomné. Po příjezdu policie seděl muž v křesle.
Zásah přesto vyvrcholil jeho bitím, do kterého se vedle policisty Jana Srnského údajně z vlastní iniciativy zapojila také Vietnamcova sousedka. Podle obžaloby se zeptala, jestli si může kopnout.
Vietnamec po zásahu skončil v policejní cele. Stěžoval si pak na zdravotní potíže. O den později zemřel. Ukázalo se, že měl zlomená dvě žebra, protrženou slezinu a krvácel do břišní dutiny.
Srnského poslal soud na deset let do vězení. Vietnamcova sousedka Kateřina Slavíčková si odpykává osmiletý trest. Policisté Jarmil Šimoník a František Jaroš dostali po třech letech nepodmíněně. Policisté patřili do kontroverzního týmu Delta, obvinění označili za vykonstruované a bití popřeli.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist