Ministerstvo vnitra posílí policejní ochranu v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku, odkud se ve čtvrtek pokusilo uprchnout více než 50 běženců.

Po páteční schůzce s uprchlíky to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který s nimi diskutoval společně s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Cizinci se podle ministra dožadují propuštění, chtěli by do Německa. Usilují také o vrácení svých mobilních telefonů a hotovosti.

Běženci se ve čtvrtek vzbouřili, v prostoru pro vycházky vytrhli dvě branky, ale nepodařilo se jim poškodit oplocení areálu a nikdo neuprchl. Stejná situace se opakovala i v pátek poté, co zařízení ministr s policejním prezidentem opustili. Policie proti cizincům zakročila, neboť neuposlechli výzvy, aby se vrátili na ubytovny, a začali demolovat zařízení.

Různé protesty jsou podle policie časté, běženci například drží hladovky nebo se snaží sebepoškozovat, protože v táboře nechtějí být. "My jsme jen okrajová migrační trasa, přes níž jde zlomek běženců, kteří jedou přes Rakousko," uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Základní požadavek migrantů v Bělé je okamžité propuštění a chtějí vrátit telefony a hotovost. "To jsou všechno věci, které jsou v souladu se zákonem, který neumožňuje, abychom jim tyto věci nechávali u sebe," dodala Rendlová. Podle ní si ale běženci mohou zatelefonovat a pokud mají vlastní hotovost, je jim průběžně uvolňována na to, aby si v areálu zařízení nakoupili.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Chovanec a Tuhý uvedli, že kvůli zvýšené ochraně areálu vedení policie stáhne do Bělé jednotky z několika jiných krajů. Měla by vznikat také nová zařízení pro uprchlíky, do konce roku by pro ně mělo být v ČR vytvořeno 1200 míst. Nyní jich je v zařízeních v Bělé a v zastávce u Brna asi 500.

"Dnes jsme se seznámili s rozhodnutím Ústavního soudu, které by v budoucnu mohlo znamenat, že migranty, kteří jsou registrováni v některé z členských zemí při vstupu do Schengenu, bychom v budoucnu už nemohli zadržovat," řekl Chovanec. Některé kapacity by se tak podle něj výrazně uvolnily.

V Česku nyní kvůli migrantům platí první stupeň ochrany hranic, u kterého policie od června zvýšila počty kontrol zaměřených na uprchlíky. Kontroly se týkají silnic i vlakových spojů.

"Připravujeme se i na možné nasazení druhého stupně ochrany hranic, téměř 100 migrantů za jeden den už je poměrně vysoké číslo, může se stát, že vláda 20. srpna dostane od ministerstva vnitra návrh, aby se zpřísnily kontroly na hranicích České republiky, což bude vázat kapacity policie," doplnil Chovanec. Případný třetí stupeň by znamenal, že se do ochrany hranic zapojí i armáda. Tak dramatický scénář však politici ještě nedávno nepředpokládali.

Areál v Bělé slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění ze země. Zařízení tohoto typu bylo v ČR pouze jedno. Protože nestačily kapacity, asi před dvěma týdny se provizorně otevřelo ještě zařízení v Zastávce u Brna. Všechna ostatní zařízení v ČR jsou určena pro žadatele o azyl, kde je jiný režim. Tyto žadatele o azyl nestřeží policisté a mohou ze zařízení volně odcházet.

V Bělé je nyní umístěno asi 380 uprchlíků, dalších zhruba 120 je v Zastávce u Brna. Většinou se jedná o Afghánce, Syřany a Iráčany. Ještě v pátek by do Bělé mělo dorazit i 76 cizinců, které policie zadržela na Tachovsku v nákladním prostoru kamionu. Podle dostupných informací jsou to občané Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie.