Bývalý hejtman a poslanec David Rath se téměř po třech letech procesu, z nichž 18 měsíců strávil ve vazbě, dočkal rozsudku. Soudce Robert Pacovský ho odsoudil k osmi a půl roku vězení. Do vězení ale zatím Rath nastoupit nemusí – nepravomocným rozsudkem kauza rozhodně nekončí.

Pro DVTV (celý rozhovor ZDE) Rath řekl, že hodlá využít všech možných prostředků a institucí, které připadají v úvahu, aby došlo k nápravě rozsudku. Ten je podle něj v rozporu s důkazy.

Bývalý významný poslanec sociální demokracie se nyní vrátil ke své původní praxi lékaře. Vysmívá se domněnkám, že hrozí, že by utekl ze země. "Kam bych utíkal a proč? Tohle je moje země stejně jako pánů Jirátů a paní Bradáčových, proč jim nechávat tu zemi úplně v plen? Já jsem vlastenec a nemyslím si, že by bylo dobře z boje utíkat," řekl Rath v rozhovoru a dál se považuje za nevinného. 

Jste naprosto srovnán s možností, že půjdete na 8,5 roku do vězení?

Ano, co mi zbývá? Je to souboj s mimořádnou přesilou. Tam vám nezbývá moc možností. Proti vám je gigant, který má všechno: peníze a spoustu lidí se zákonnými kompetencemi.

Státní zástupce Petr Jirát říká, že i kdybyste byl pravomocně odsouzen k nepodmíněnému trestu, tak podle jeho názoru do vězení nenastoupíte a utečete. Je to tak?

To říká od začátku. To byl jeho hlavní argument, proč mám zůstávat ve vězení. Hned na začátku říkal, že když mě pustí, tak celý soud bude probíhat bez mé přítomnosti, protože uteču. Když viděl, že se tak nestalo, tak to plasticky pozměnil a tvrdí, že uteču po rozsudku.

A utečete?

Kam bych utíkal a proč? Tohle je moje země stejně jako pánů Jirátů a paní Bradáčových, proč jim nechávat tu zemi úplně v plen? Já jsem vlastenec a nemyslím si, že by bylo dobře z boje utíkat.

I kdyby to znamenalo vést boj z vězení?

Ano.