Spolupracovnice bývalého hejtmana Davida Ratha Šárka Alexa dostala dvouletou podmínku za manipulaci s tendrem na propagaci osobností Středočeského kraje.

Alexa jako tehdejší šéfka Středočeské turistické informační služby (STIS) podle rozsudku rozdělila velký tendr na sedm menších, které pak vyhrála jedna zvýhodněná firma.

Rozhodl o tom ve čtvrtek pražský vrchní soud. Alexa však podle něho nemusí platit krajskému úřadu způsobenou škodu ve výši 7,8 milionu korun. Kraj může peníze vymáhat v civilním sporu.

Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

STIS v roce 2009 vypsala zakázku na projekt, který měl propagovat 57 vybraných historických osobností Středočeského kraje s výdaji téměř 13 milionů korun. Na projekt mělo jít skoro deset milionů korun z fondů EU.

Kraj před schválením dotace peníze na projekt STIS půjčil a očekával, že finance získá zpět po proplacení dotace. Projekt ale nakonec nebyl z evropských peněz podpořen a kraji vznikla škoda téměř osm milionů korun.

Alexa podle obžaloby rozdělením velkého tendru na menší snížila předpokládanou hodnotu veřejné zakázky a nemusela vypsat otevřené výběrové řízení. Soutěže se podle obžaloby mohly zúčastnit pouze firmy, které Alexa sama vybrala. Zakázky také byly předražené.

Všechny tendry podle spisu vyhrála firma HZ group.

Alexa se tím podle soudu dopustila porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku, protože zamezila případným dalším uchazečům, aby se soutěže zúčastnili, a úmyslně zvýhodnila jiné firmy. Hrozilo jí za to až osm let vězení.

Alexa vinu odmítala a tvrdila, že plnila úkoly od představenstva STIS, které mohlo jako jediné tendr ovlivnit. Rozhodnutí prvoinstančního soudu označila za nespravedlivé. Svůj případ považuje za dobrý příklad pro "gaunery z vyšších míst", kteří mohou podobně zneužívat podřízené.

"Hodila jsem se jim, že jsem člověk vděčný, loajální a takhle jsem dopadla," řekla k vysoce postaveným úředníkům krajského úřadu Alexa. "Lituji toho, že jsem někdy nastoupila do státní správy," dodala.

Její advokát Jaroslav Ortman při čtvrtečním odvolacím řízení označil původní rozsudek za chybný a zmatečný.

"Soud nepřistupoval k hodnocení důkazů objektivně," řekl. Po odvolacím soudu chtěl, aby Alexa byla zproštěna obžaloby nebo aby kauza putovala zpět k novému soudnímu projednání.

Odvolací soud jeho návrhu nevyhověl. Alexe však zrušil povinnost zaplatit způsobenou škodu a snížil jí zkušební dobu podmíněného trestu ze tří na dva a půl roku.

"Tento nárok neoprávněně uplatnil Středočeský kraj," řekl novinářům po rozsudku Ortman. Soud také snížil zkušební dobu podmíněného trestu ze tří na dva a půl roku, protože byl promlčen jeden z trestných činů.

Podle odvolacího soudu Alexa nebyla jedinou ani hlavní osobou, která se na trestné činnosti podílela. "Je také zřejmé, že patrně nebyla ani tou osobou, které by toto jednání primárně přineslo největší prospěch, a nebyla zřejmě ani osobou, která tuto trestnou činnost vymyslela a organizovala," doplnila předsedkyně senátu Libuše Konopová.

Podle soudu však Alexa přijala roli ředitelky společnosti s platem 60 tisíc korun měsíčně, kde především podepisovala různé smlouvy, za což nesla odpovědnost. "Poskytla svoji osobu k zakrytí trestné činnosti jiných osob," uvedla Konopová. Podle Ortmana by nyní měli žalobci po výroku soudu zahájit trestní stíhání dalších lidí z krajského úřadu.

STIS vznikla před rokem 2008 za hejtmana Petra Bendla (ODS). Nyní je v likvidaci a její hospodaření prověřuje policie. Směřovaly tam údajně peníze i poté, co se rozhodlo o zrušení organizace.