Soud ve čtvrtek poslal bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha na 8,5 roku do vězení za korupci při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Zároveň mu uložil propadnutí majetku v hodnotě zhruba 21 milionů korun. Rozsudek není pravomocný. Rath se jednání u soudu neúčastnil, jeho advokátka se na místě odvolala.
Rathovi hrozilo 12 let vězení, žalobce navrhoval nejméně devítiletý trest. Případem se zabývá od srpna 2013 Krajský soud v Praze.
Podle čtvrtečního verdiktu soudu bývalý poslanec bral úplatky při zakázkách na opravy staveb a modernizaci nemocnic. Peněžitý trest se týká osmi milionů korun zabavených při domovní prohlídce, sedmi milionů, které měl Rath v krabici od vína při zatčení policií v polovině května 2012 v Rudné u Prahy, pěti milionů, které má v úschově u advokáta na účtu, a částky 44 500 eur. Žalobce navrhoval propadnutí veškerého majetku.
Kdo další půjde před soud? Jak probíhalo vyšetřování a jaké byly hlavní důkazy v celé kauze?
Čtěte v pátek 24. 7. ve speciálu Hospodářských novin.
"Zajímavé zjištění, žijeme v zemi, kde se navrhuje propadnout majetek, který obviněnému vůbec nepatří. To znamená, pokud já správně chápu ten rozsudek, tam mně má propadnout něco, co není moje," prohlásil Rath.
Soudce Robert Pacovský výslovně odmítl, že by při hlavním líčení podléhal vnějším tlakům, jak naznačovala dříve obhajoba. Při odůvodnění rozsudku zdůraznil, že "soud kategoricky vylučuje, že by v rámci rozhodování podléhal vnějším tlakům, po celou dobu řízení vyvíjel maximální úsilí, aby bylo jednání vedeno vůči všem stranám korektně a podle zákona".
"Bylo uskutečněno rozsáhlé dokazování, je zcela postačující, aby bylo možné uskutečnit závěry, které jsme konstatovali, aby byly objasněny všechny skutečnosti," dodal soudce.
Odposlechy, které soud použil jako důkaz, byly podle soudu srozumitelné. Pacovský řekl, že vycházel ze záznamů, nikoliv policejních přepisů. Obhajoba dříve opakovaně namítala, že přepisy nejsou přesné a záznamům většinou není rozumět. "Odposlechy jsou téměř stoprocentně zřetelné. U elektronické komunikace nelze zpochybňovat, kdo s kým komunikoval," uvedl soudce při odůvodnění rozsudku.
Odposlechy místností a telefonů podle soudu dokazují předávání úplatků. Významně také prý pomohla i výpověď podnikatelky Ivany Salačové, která se jako jediná z 11 obžalovaných v kauze přiznala ke korupci a soud ji v první části případu přiznal v dubnu pozici spolupracující obviněné a dostala podmíněný trest.
"Máme za to, že vina byla bezesporu prokázána," řekl Pacovský. V kauze se potvrdilo, že firmy dělaly při veřejných zakázkách takzvané křoví, uvedl Pacovský. Tendry, které byly údajně předem domluvené pro určeného vítěze, tak vypadaly navenek v pořádku.
Spolu s Rathem soud ve čtvrtek poslal na pět let do vězení i slovenskou podnikatelku Lucii Novanskou a uložil jí peněžitý trest půl milionu korun. Podle obžaloby organizovala zmanipulované zakázky. Ani Novanská se jednání neúčastnila a k obžalobě se dosud nevyjadřovala soudu ani médiím. Její advokátka se na místě odvolala.
On-line reportáž
Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže ze soudu, kde bude vynesen rozsudek v kauze Davida Ratha, obžalovaného z korupce při veřejných zakázkách.
Vynesení verdiktu soud naplánoval na 13.00. Již nyní je však chodba před jednací síní zaplněna zástupci médií.
Podle informací Aktuálně.cz a HN Rath k soudu nedorazí, ačkoliv minulý týden tvrdil, že přijde. Soud nicméně může vyhlásit verdikt i v nepřítomnosti obžalovaného.
Státní zástupce Jirát řekl, že pokud Rath nebude souhlasit s vyhlášením verdiktu ve své nepřítomnosti, nebude soud dnes moci rozsudek vynést. Žalobce prý tento Rathův postup čekal.
I předseda soudního senátu Robert Pacovský zřejmě tušil, že dnešní vynesení rozsudku by nemuselo proběhnout zcela hladce. Ještě před informací o Rathově pravděpodobné nepřítomnosti řekl, že má v plánu vyhlásit rozhodnutí, že ale zároveň nemůže vyloučit procesní komplikace.
Advokátka Rathovy spoluobžalované Lucie Novanské řekla novinářům, že její klientka dnes rovněž nepřijde. Souhlasí prý ale s vyhlášením rozsudku ve své nepřítomnosti. Právnička si zároveň nemyslí, že by Rath chtěl zabránit vynesení verdiktu.
Nepřítomnost Davida Ratha by na vynesení rozsudku neměla mít vliv. "Neprovádí se žádné důkazy, ke kterým by se mohl nebo měl vyjadřovat. Když jde jen o vyhlášení rozsudku, neexistuje žádné jeho právo, které by mohlo být omezeno tím, že není přítomný," říká právník Rao Uppaluri, který se zabývá občanským, obchodním a trestním právem.
Zdroj z okolí lékaře Ratha ČTK naznačil, že exposlanec má dnes ordinační den. Zda dal obžalovaný před soudem přednost pacientům, není v tuto chvíli zřejmé.
Dveře jednací síně se otevřely, veřejnost vstupuje dovnitř. Příslušníci justiční stráže museli frontu před jednací síní organizovat, stály v ní desítky lidí.
Po dvou letech hlavního líčení s bývalým hejtmanem středočeského kraje se dá najít několik bilančních čísel. Například spis v jeho kauze čítá na 2400 stran. Soud si předvolal necelou stovku lidí k výslechu. Obžaloba popisuje celkem osm korupčních zakázek, mezi nimiž je třeba modernizace nemocnic v Mladé Boleslavi, Kutné Hoře nebo Kolíně. Více si přečtěte ZDE.
Rath požádal, aby se jednání konalo bez jeho přítomnosti. Soudce mu vyhověl, totéž platí pro spoluobžalovanou Novanskou.
"Jménem republiky…" Všichni v jednací síni povstali a soudce Pacovský začíná vyhlašovat rozsudek.
Rath i Novanská jsou vinni.
"David Rath jako hejtman Středočeského kraje a člen Rady Středočeského kraje schvaloval veškeré materiály týkající se investičních akcí oblastních nemocnic Středočeského kraje předkládaných radě (…) a též přímo sám předkládal veškeré materiály týkající se žádostí o dotace na jednotlivé investiční akce pro oblastní nemocnice Středočeského kraje do rady," řekl soudce.
Pětatřicetiletá podnikatelka Novanská podle soudu organizovala zmanipulované tendry coby členka představenstva a dozorčí rady administrátorské společnosti ML Compet. Řídila se instrukcemi Pancové a Kotta a sjednala výhodu vždy předem vybranému soutěžiteli.
Průběh zadání veřejných zakázek "byl ovlivněn vždy ve prospěch jednoho z předem vybraných soutěžitelů Pancovou, Kottem a Novanskou, přičemž o průběhu ovlivnění těchto veřejných zakázek za úplatky Rath věděl, byl s tím srozuměn a sám svým utvrzováním Pancové a Kotta přispíval k dokonání trestné činnosti."
Podle Pacovského si Rath jakožto úřední osoba nechal slíbit úplatky v celkové výši 22 milionů korun, přičemž reálně z této částky stihl do svého zadržení převzít prostřednictvím manželů Kottových 16 milionů od zástupců soutěžitelů.
Tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner Kott prý při manipulování zakázek využili svých úzkých vazeb a vlivu na hejtmana Ratha.
Novanská prý tvořila organizovanou skupinu s Kottovými a dalšími obžalovanými z první větve kauzy, které soud uznal vinnými už v dubnu.
"Odvolám se v každém případě. Celé je to exemplární divadlo, se spravedlností to nemá nic společného," řekl pro Českou televizi David Rath.
Na Twitteru se již objevují první komentáře k rozsudku nad Davidem Rathem. Například od bývalého ministra spravedlnosti.
I když zatím nepravomocně, je dobře, že se již daří dotáhnout do konce i velké politické kauzy. Ukazuje se, že fungování justice se zlepšuje
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 23. Červenec 2015
Soudce nyní popisuje proces údajného zmanipulování u jednotlivých zakázek, které zmiňovala obžaloba.
Paradoxní je, že ačkoliv Kottovi si podle soudu díky trestné činnosti přišli celkem na 41 milionů, Novanská, kterou prý úkolovali, si podle verdiktu řekla o 600 tisíc korun. Dostala prý nejméně 200 tisíc.
Obžaloba viní středočeského exhejtmana z ovlivňování zakázek například na opravu budov a modernizaci nemocnic v Kladně, Kolíně nebo Mladé Boleslavi. Údajně ovlivňoval i opravu zámku Buštěhrad nebo gymnázia v Hostivici, kde Rath nyní žije a působí jako lékař.
Na interaktivní mapě si můžete rozkliknout jednotlivé zakázky, kterými se soud v průběhu procesu zabýval. Článek naleznete zde.
Předčítání rozsudku již trvá rovných 30 minut. Z osmi bodů v původní obžalobě se Novanské týká sedm skutků, Ratha pak šest. Tomu se na rozdíl od Novanské vyhnulo obvinění za modernizaci křídla příbramské nemocnice (přehled naleznete na mapě ZDE).
"Teď ordinuji, dal jsem přednost pacientům před tím divadlem, jehož výsledek mi byl předem řečen," napsal Rath v SMS zprávě České televizi.
Ani po přečtení skutků v bodě sedm se však výši trestů nedozvíme; soudce ještě musí vypočítat paragrafy trestního zákona, které jim u jednotlivých bodů obžaloby klade za vinu.
Po zakázce na rekonstrukci zámku Buštěhrad a vybavení domova seniorů kladenské nemocnice se soudce dostal k dodávce technologií pro další středočeské nemocnice. Princip byl prý vždy stejný: dohoda na tom, který ze zájemců o zakázku bude zvýhodněn.
Rath podle soudce spáchal zločin přijetí úplatku.
Rath dostal trest 8,5 roku ve věznici s dozorem.
Zároveň mu soudce uložil propadnutí majetku - přes 8 milionů zajištěných v Hostivici, 44 000 eur, 5 milionů na bankovním účtu jeho advokáta Černého.
Lucii Novanské soudce uložil 5 let nepodmíněně ve věznici s dozorem a peněžitý trest půl milionu korun.
Rozsudek soudce odůvodní po přestávce.
Státní zástupce Jirát novinářům řekl, že rozsudek považuje za vítězství obžaloby. S uloženými tresty odnětí svobody je spokojen.
Obhájkyně Ratha Marcela Ondřejová prohlásila, že se určitě odvolají. "Občas jsem měla pocit, že poslouchám jiný rozsudek, a to rozsudek ve věci manželů Kottových," uvedla.
Advokátka Novanské řekla, že se o dalším postupu ve věci musí nejprve poradit se svou klientkou, která k soudu stejně jako Rath nedorazila.
"Někdejší ministr, hejtman a vrcholný politik sociální demokracie David Rath jde na 8 a půl roku do vězení. Rozsudek není žádným překvapením, Respekt přesně tento trest v minulém komentáři předpověděl," píše ve svém komentáři pro týdeník Respekt Jaroslav Spurný. Celý text si přečtete ZDE.
Očekávaná Rathova reakce: "Kvůli tomu, aby nás zdivočelí Urválci zavírali, jsme s Václavem Havlem v listopadu 1989 klíči necinkali."
— Václav Dolejší (@VacDol) 23. Červenec 2015
"Rozsudek ještě nenabyl právní moci. Je jasné, že se doktor Rath odvolá. Trest ale beru jako adekvátní. Na politiky, kteří se účastní korupce, musí být nahlíženo co nejpřísněji. Získali totiž důvěru občanů, aby s prostředky nakládali v jejich prospěch, nikoli ve prospěch svůj vlastní. Je správné, že je spravedlnost nezávislá a týká se i nejvyšších politiků, lidé v ní určitě získají vyšší důvěru," reagoval na rozsudek Jaroslav Faltýnek (ANO).
"Kvůli takovým lidem, jako je bývalý poslanec Rath s krabicemi plnými pěnez, jsem vlastně šel do politiky. Je to jeden ze symbolů tradičních stran," prohlásil ministr financí Andrej Babiš (ANO) po vynesení rozsudku.
Na otázku, jaké má ANO mechanismy, aby se podobný případ nestal i v jeho řadách, uvedl, že nekrást a nelhat je základní program hnutí. Kdo ho nedodržuje, musí podle něj z hnutí pryč, "což už jsme několikrát ukázali".
Rath podal celkem šest námitek podjatosti proti soudci Pacovskému či jeho senátu. Poslední vznesl dnes. Stěžuje si v ní na to, že mu soud minulý týden během závěrečné řeči zabavil materiály, které mu přímo do jednací síně přinesla asistentka jednoho z jeho advokátů. Více o boji Ratha se soudcem Pacovským si můžete přečíst ZDE.
Žalobce Jirát předpokládá, že písemná podoba rozsudku bude velmi dlouhá, protože soudce se v ní bude muset vypořádat s řadou věcí. Neočekává, že by soud rozsudek vyhotovil do jednoho či dvou měsíců.
"Senát zcela kategoricky vylučuje, že by podléhal vnějším faktorům," řekl soudce Pacovský na počátku odůvodnění rozsudku. "Soud od počátku vyvíjel maximální úsilí, aby hlavní líčení bylo vedeno vůči všem stranám korektně," dodal.
"Soud vycházel pouze z těch odposlechů, u kterých má za bezpečně jisté, co je obsahem těchto hovorů. V žádném případě nepracoval s přepisy odposlechů," reagoval soudce na Rathův argument ze závěrečné řeči, že odposlechy byly nesrozumitelné.
Soudce se věnuje osobě spolupracující obviněné Ivany Salačové, jejíž výpověď Rath zpochybnil jako nekonzistentní. "Podle našeho názoru přesvědčivě vysvětlila, proč došlo k výkyvům v její výpovědi. Soud nemá za to, že by nevypovídala pravdu. Její výpovědi navíc nejsou osamoceným, izolovaným důkazem - naopak, velmi korespondují s ostatními důkazy ve věci," vysvětlil Pacovský.
Podle soudce fungovala mezi Rathem a manžely Kottovými dělba práce: zakázky na stavby měla na starosti Kottová, zakázky na technologické vybavení Kott. "Rath stál do jisté míry rafinovaně v pozadí, žádnou konkrétní činnost, na kterou by bylo vidět zvenčí, ve většině případů nevyvíjel," podotkl Pacovský.
Předávání úplatků ze strany zvýhodněných soutěžitelů je podle soudu prokázáno naprosto beze sporu jak odposlechy, tak i sledováním.
Soudce se přes rekonstrukci hostivického gymnázia dostal k opravě buštěhradského zámku. Za klíčový důkaz považuje výpověď Salačové, opět ale zdůrazňuje, že tento důkaz není osamocený.
V kauze Buštěhrad zmínil odposlechy telefonických hovorů Kottových. "Je více než patrné, že zájem manželů Kottových rozhodně nebyl jen zájmem z pohledu regionálních politiků. Je z toho jednoznačně evidentní snaha do toho řízení zasahovat, a to ve snaze získat z něj prospěch," konstatoval.
Odposlechy podle soudu dokládají, že Rath o ovlivnění buštěhradské zakázky nejen věděl, ale také sám ohledně manipulace projevoval aktivní přístup.
Rath zopakoval, že se proti dnešnímu rozsudku odvolá. Byl podle něj připraven. Je rád, že byl zrušen trest smrti. Advokátku zatím měnit nebude.
"Je jasné, a nyní to potvrdil i nezávislý soud, že u veřejných zakázek v našem kraji byla korupce. I proto je alarmující, že nejbližší spolupracovníci Davida Ratha v krajské radě stále vedou Středočeský kraj," řekla k rozsudku Helena Langšádlová (TOP 09).
Šéf ODS Petr Fiala k verdiktu na Rathem napsal: "David Rath přispíval jako politik ke zhoršování politické kultury a atmosféry v naší zemi, soud dospěl k závěru, že jeho praktiky byly nejen neetické, ale i za hranicí zákona."
Předávání úplatků v kauze bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha podle soudu dokazují odposlechy místností a telefonů. Významně také prý pomohla výpověď podnikatelky Ivany Salačové, která se jako jediná z 11 obžalovaných v kauze přiznala ke korupci a soud ji v první části případu přiznal v dubnu pozici spolupracující obviněné a dostala podmíněný trest.
"Dalším velmi významným důkazem (vedle odposlechů) je výpověď Ivany Salačové. Není ale osamoceným důkazem, na kterém by bylo možné vyslovit právní závěr, ale v souvislosti s ostatními důkazy máme za to, že vina byla bezesporu prokázána," řekl soudce Robert Pacovský.
Kupte si páteční speciál Hospodářských novin a přečtěte si vše o rozsudku nad Davidem Rathem. Jaké byly hlavní důkazy v celé kauze a jak probíhalo vyšetřování? Kdo další půjde před soud? Co bude s firmami, které měly uplácet? A jaký je aktuální stav dalších politických kauz? Navíc profil Lenky Bradáčové, ženy, která dostala bývalého hejtmana do vazby. Čtěte v pátečním speciálu Hospodářských novin.
Částka sedmi milionů korun, které se při Rathově zadržení našly v krabici od vína, podle soudu přesně odpovídá dohodnutému dělení úplatku, které zachytily odposlechy. Policejní videozáznam zadržení prý jednoznačně vylučuje Rathem uváděnou verzi, že krabice mohla být zaměněna za jinou či že někdo mohl vyměnit její obsah.
V kauze Davida Ratha se potvrdilo, že firmy dělaly při veřejných zakázkách "křoví", uvedl soudce Robert Pacovský. Tendry, které byly údajně předem domluvené pro určeného vítěze, tak vypadaly navenek v pořádku.
Vyšetřovatelé tvrdí, že soutěže o veřejné zakázky ohledně oprav budov a modernizace krajských nemocnic byly domluvené pro předem vybrané vítěze, což prý provázelo uplácení.
Podle žalobce ale bylo rovněž domluvené, že se soutěže zúčastnily i další firmy, aby veřejné zakázky dělaly při kontrole úřady dojem, že je vše v pořádku. Společnosti se ve svých rolích při zakázkách podle státního zastupitelství průběžně střídaly.
Rath hovoří před svojí ordinací v Hostivici s novináři. Na 16. hodinu naplánoval nepravomocně odsouzený exposlanec tiskovou konferenci. S novináři zde již dnes mluvil během odpoledne, kdy soudce Pacovský vynášel verdikt.
Rath se vyjádřil mimo jiné k délce trvání svého případu, kterým se Krajský soud v Praze zabývá od srpna 2013. Zdržování podle něj nemá na svědomí pouze on, ale i soud. Sám měl jen virózu a úraz na kole. Vše podle Ratha zkomplikoval strýc soudce Roberta Pacovského, který případ řešil, právník Michal Pacovský.
"Respektuji rozhodnutí nezávislého soudu," podotkl k dnešnímu výroku vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. KDU-ČSL podle něj nemá žádné mechanismy, jak se podobným případům vyhnout. Vždy podle něj záleží na jednotlivci.
Soudce Pacovský pokračuje ve zdůvodňování rozsudku. Je přesvědčený, že Rath "úplatky převzal a je jedno, jak s nimi naložil, jestli si s nimi třebas zvýšil politický vliv," řekl. Tresty, které udělil, podle něj nejsou v žádném případě exemplární. Upozornil, že Rath dostal trest přesně v polovině sazby.
Polehčující okolností pro Ratha bylo, že dosud nebyl trestaný. Přitížilo mu naopak to, že trestnou činnost spáchal více skutky a že byl jednou z klíčových a vůdčích osob mezi pachateli i jedním z hlavním příjemců úplatků. Soud také zohlednil vysokou míru organizovanosti a sofistikovanosti páchané trestné činnosti. "Trestná činnost byla velmi precizně realizována. Odhalit ji bez nasazení odposlechů by bylo velmi obtížné," poznamenal Pacovský.
Podle soudce byla Novanská pouze úkolována. Dokazuje to faktem, že jí bylo slíbených jen 600 tisíc a dostala pouhých 200 tisíc. "I tento poměrně výrazný nepoměr by měl být v ukládání trestu zohledněn," řekl soudce, proč má Novanská zaplatit jen půl milionu korun.
Advokátka Ratha i advokátka Novanské se přímo v jednací síni proti rozsudku odvolaly, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Rath dostal 8,5 let za korupci, Novanská pět let.
Hlavní líčení je u konce.
"Zajímavé zjištění, žijeme v zemi, kde se navrhuje propadnout majetek, který obviněnému vůbec nepatří. To znamená, pokud já správně chápu ten rozsudek, tam mně má propadnout něco, co není moje," komentoval Rath návrh soudu pro zabavení majetku v hodnotě zhruba 21 milionů korun.
Rath trvá na své nevinně a hodlá své odvolání hnát "kam to půjde". Z okolí soudu měl mít údajně informace o tom, jak bude vypadat rozsudek. Rathovy zdroje podle něj říkaly, že dostane desetiletý trest.
Soud podle Ratha rozhodl v rozporu s důkazy. Na otázku, zda je připraven nastoupit do vězení, Rath odpověděl, že to je předčasné. "Stále si myslím, že se někde někdo najde, kdo se bude muset s důkazy vypořádat," uvedl. Podle něj je celá kauza nesmyslná a proces byl nespravedlivý. "Divadlo z toho do značné míry dělal pan soudce, on povolil třeba přímý přenos," dodal.
Odsouzený Rath má pravdu: Byl to politický proces. Ovšem ne lynč nevinného, ale proces s toxickým typem politiky. http://t.co/1ko7fT2qbQ
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) 23. Červenec 2015
Soudce Pacovský dnes vynášel rozsudek hodinu, další hodinu a půl jej odůvodňoval. Rathova závěrečná řeč zabrala minulý týden tři jednací dny soudu a trvala zhruba 12 hodin.
Vzhledem k tomu, že se Rath prostřednictvím advokátky odvolal proti dnešnímu rozsudku, zamíří nyní jeho kauza na stůl Vrchnímu soudu v Praze.
"Nepřísluší mi, abych komentoval rozhodnutí soudu. Od počátku této kauzy mě především mrzí, že se výrazný politik, jakým byl David Rath, vůbec do takové životní situace dostal," sdělil k nepravomocnému odsouzení předseda vlády a sociální demokracie Bohuslav Sobotka.
Soud zařadil Ratha do mírnějšího typu věznice, než kam by podle uloženého trestu patřil. Zdůvodnil to dosavadní bezúhonností obžalovaného.
Vážení čtenáři,
dnešní online přenos z vyhlášení rozsudku v kauze exposlance a někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha končí. Děkujeme vám za pozornost.
Více o rozsudku si můžete přečíst v pátečním speciálu Hospodářských novin. Chybět nebudou odpovědi na otázky, jaké byly hlavní důkazy v celé kauze a jak probíhalo vyšetřování, kdo další půjde před soud či co bude s firmami, které měly uplácet. Speciál přinese navíc profil Lenky Bradáčové, ženy, která dostala bývalého hejtmana do vazby.
Redakce HN
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist