Krajský soud v Plzni ve čtvrtek zamítl žádost doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka o obnovu procesu. Při veřejném jednání o tom rozhodl soudce Tomáš Bouček, který už dříve dvěma Kajínkovým žádostem o obnovu nevyhověl. Čtyřiapadesátiletý Kajínek, který chtěl s novým psychologickým posudkem dosáhnout nižšího trestu, se jednání na vlastní žádost nezúčastnil, přítomen byl jen jeho advokát.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Proti rozhodnutí lze podat do tří dnů stížnost k Vrchnímu soudu v Praze prostřednictvím Krajského soudu v Plzni," řekl Bouček.

Plzeňský soud uložil nejznámějšímu českému vězni doživotní trest 23. června 1998. Kajínek byl odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Vraždy si prý objednal jiný podnikatel.

Zatímco dříve se Kajínek chtěl ve znovuotevřeném procesu zabývat otázkou své viny, tentokrát měl v úmyslu dosáhnout nižšího trestu. Doživotí dostal i proto, že znalci vyloučili možnost jeho nápravy. Nyní chtěl Kajínek, odsouzený za dvojnásobnou vraždu, pomocí nového posudku dokázat, že jeho resocializace je možná.

Kajínkův obhájce Tomáš Zejda ve čtvrtek argumentoval nálezem šumperského soudu, který na základě psychologického posudku uznal, že se odsouzený resocializuje. "Jinak by nemohl přeřadit Kajínka do věznice s mírnějším režimem," uvedl Zejda. Z nálezu podle něj vyplývá, že resocializace byla možná už v době odsuzujícího rozsudku před 17 lety, měl proto padnout trest v rozpětí 15 až 25 let.

"Argumentace v návrhu obhájce je podle názoru soudu chybná a je v rozporu s koncepcí trestního práva," řekl předseda senátu Bouček. Podle něj je smyslem obnovy řízení zjištění nových skutečností nebo důkazů, které by spolu s důkazy už provedenými nebo samy o sobě mohly přivodit jiné rozhodnutí o vině či trestu.

Aktuální znalecký posudek neměl podle Boučka ambice revidovat ten předchozí a ani nepolemizuje se závěry tehdejších znalců. "Pouze dochází k nějakému závěru o případné možnosti nápravy a resocializačních tendencích a posunech odsouzeného do současné doby," uvedl.

Kajínek se proslavil svým útěkem z nejstřeženějšího českého vězení v Mírově. "Nově je ve Valdicích," řekl Lukáš Charvát, zástupce iniciativy www.jirkakajinek.cz, která má na síti Facebook prý na 8000 sympatizantů, z nichž většina je údajně přesvědčená o jeho nevině. V Plzni jich bylo asi deset.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist